Bayramın sessizliği

Bayramın sessizliği
15/08/2019

Kurban Bayramın 2ci günün sabah erken yollar boşken geldim.  Kuşlar rahat, yollarda geziyor, havada uçuyor.  Elmadağ geçince yollar yapıldı - eski ak yamalardan çok daha fazla kara yama var, Hisarköy’üne kadar bile.   Çiftlikte Ramazan, Nazlı ile çocuklarıyla çay ve sohbet. Eski günleri hatırladı, ne kadar yaptık ve birbirimizden öğrendik.  Yaz ne hızlı uçuyor; Seda’nın torunu, Rukiye’nin kızı doğdu. Tahir dayı oldu ancak Bayramda bile doğa ilgi ister.  17 inek güdürmek gerek. 

Tabliyemiz bitti. MSS90 12ci ayakta. Servis yolu yine değişti.  Artık seraya en yakın olan dik inişi kapatıldı: toz bulutu oluşturan tonlarca yüklü kamyonlar uzun virajlı Mandala yokuştan iniyor.  Sera tarafında sakin ve sessiz.    Şimdiden itibaren her sabah bir Kuzey-Güney eksenli çizgi Batı’dan Doğu’ya günboyunca geçecek. Sabah 10da gölgesi 20 dikikada geçer.  Kuşlar yeni tabliyeyi sahiplendi. Sadece güvercin değil.

Kukumavim

Uzakta guguk kuşu, Mandala etrafında sulama yaptığımda 4 metre yakında yüksek bir ötüşle kukumav havaya uçup çatıya geçti.

ilk gün solucan apartmanından bir tepsi daha harmanladım. Öncekinden çıkan 8 litre oldu kovada. 

CompostHarvest

Yenisinden elden solucan toplamak iş değil!  Bırakılan yığının içinden toplamak daha iyi: hem hızlı, hem fazla ellemeden bulunur.

Pazartesi akşam Perseid yıldız kayması

Comet Swift-Tuttle kuyruklu yıldızın tozlarından) izlemek için uygu, gece 3.30da kalkanlar için.  Parlak ay battıktan sonra gök yüzü karanlık olurdu.  10 dakikada 5 “yıldız” kaydı (aslında kuyruklu yıldızın bıraktığı toz parçaların atmosferde yanmaları). 5 uçak ile bir uydu da gördüm.  40 sene önce daha fazla uydu görürdük: daha büyüklerdi…  Sonraki gece aya ragmen kayan yıldız da gördüm, mandolin çalarken.  Her günün sonu mediocre level mandolin çalmak cırcır böcekleri ötmeleriyle meşgulken KeşPoint’a geldim – ay ışığında

Bayramın 3cü günde Fikret geldi, acur turşusu hazırlamak üzere.  Benden sarımsak soymamı istedi. “Daha ciddi iş yok mu?” diye alınacaktım.  Hiç gerekmezdi – 6 saat boyunca oturu 40 baş soydum, 130 kavanoz turşu için.  Yanımıza tecrübeli yardımcı geldi: Elif Fikret sarmısak için özel bir yöntem gösterdi – dişin dibi kesik, dişleri kuru bir kavanozta çalkalanınca kabuğu çıkıyormuş.  Parmaklarım yapış yapış olmuş.  Hiç sarımsak yapışkanı taşarlanan oldu mu?  Yoksa kuru kabuklarından kağıt yapılır mı? Sonunda turşuların kapakları kapatpa zamanı geldi.

Tursucular

Benim 3cü günümde, Ali ile İnci geldiler.  Bu bayramın günleri bunaltıcı sıcaklıkta çok çalışma hevesimiz yoktu; yine de İnci çok bamya topadı.  Evinde bulduğu eski fotoğraf albumleri getirdi.  Mutlaka paylaşmak gerekiyordu.  Ömer Muhtarın ailesine Bayram ziyaretine gidip, erişte kesmeye katkım oldu. Kestiğimden daha fazla verdiler - Anadolu'nun çömertliği!

EskiFoto

İnci fotoğrafları göstermeye başladığı anda herkes o eski günlere geçti: kim kimdi, kaç yaşındaydı, kimler vefat etti, kimin akrabası...  bu arada Ali ile ben o anın fotoğrafları çekiyorduk

Fotografci

O akşam serinliği ararken bol sulama yaptım: Mandala etrafındaki ağaç ve çalılarına bol su gerekiyor bu mevsimde.  Köklerine malç / mulch eklerken, 4 metre yakında Caaak bir ses atarak kukumav Mandala'nın zirvesine kondu.  Athene noctua  çok güzel bir baykuş.  9 sene önce kerpiç klübesinin çatısı altısında biri 3 yavru yetiştirdi. 

Kukumavim

Akşamlar Bayramın televizyon programları mutlaka Kemal Sunal filmi olurdu: Türkiye’Ye ilk geldiğimde yeni kültürü anlamama yardımcı olurdu.

Çiçekleri artık buralarda değil, https://guneskoyflora.wordpress.com/ sayfasında paylaşırım. Ancak Temmuz'dan itibaren sayfalar çok eksik.  Pıtırak hiç yok!  Bu sefer çiçeklerini çekebildim.

PitirakCicegi 

Papatyagillerden olduğunu kim tahmin eder?

Testi suları:  360 saat: 3.2, 3.2 ve 4.3.  43 saat: 0.45, 0.5 ve 0.78.  29 saat: 0.3, 0.35, 0.6

Hisarköy’ün ilk villanın ağaçları yeni dikildi – Ağuştos ayında mı tutacaklar?

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam