Bayram Turşusu

Bayram Turşusu
03/08/2020

KoreliKim Koreli Kim'in 3cü haftası. Tarlada çok hevesli çalışıyor, öğrenmek için çabalıyor. Artık bir çok konuda hakim.  İletişim sorarsanız, benimle konuştuğu İngilizcesi gayet iyi.  Merdan'la Yakut Cumhuriyeti ile Kazakistan'da çalışırken öğrendiği Rusça konuşurken ister istemez belli kelime sürekli duyurken insan öğrenmeye başlar. "Kuşi" ye, "Patom" sonra, "Paycom" yürüyerek gidelim...

    

Bayram var diye sebzeler bekler mi? Tabi ki bu kızartıcı sıcaklarda sulama devam eder ve ürünler oluşur, büyür ve kartlanır. İlk 30 kavanoz salatalık turşusu hazırladık gecenin geç saate kadar.  Yoğun bir gün olmuştu: Elmadağ'lı bir elektrik mühendisini websayfadan başvurduktan sonra, ziyaret edip destek vermek istedi.  Ercan'ın önerileri bize faydalı olacak.

Yine elektrik kesildi, bu sefer akşam.  Dolunaya 2 gün kala, parlak ay ışığında sohbetler devam etti.  Bense bir COVİD maskesinin dikiyordum.  Bir tarafın pliselerini tamamlamıştım. İkinci kenarın pliselerini sadece dokunarak diktim.  Ne kadar yapabiliri, gerekince.

Bu uğur böceğin noktalara ne oldu?  Ayrıca bildiklerim bu kadar tombiş değil.  Ayrı bir tür mü?  

Geçen haftalar bulduğum aslan karıncanın larvalar toz kadar ince tozda dik koni çarpıcı.  Bundan "konu böceği" olarak bilinir. Uçan yetişkini on seneden fazladır bazen görürdüm. Ne olduğunu bilmezdim, yusufcuk boyutta renksiz kelebek korkak korkak sabah erken veya akşam güneş battıktan sonra. Bu kadar. Geçen sene 15 Temmuz'a kadar: arkadaşım toprakta 4 santim çapı geçmeyen bir yapı gösterdi "Koni böceği" diyerek. Evet, konü, minik huni şeklinde, ince tozlu cıplak toprakta dik kenarları cetvel ile çekilmiş gibi, en dipte tek bir noktaya iniyor. Nasıl oluşur? Yanlış soru. Doğrusu "Kim yapar?" Ağır uçan korkak 6-7cm uzun böceğin küçük yavrusu. Birkaç koni bozarak aradım, bulamadım. Kuru kum tanelerin altına saklı kalıp tuzağına düşen böcekleri bekler. Kocaman çene "kolları" yemi hemen yakalar. İnsanların çoğunun farketmediği bu ayrıntı İç Anadolu'nun koşullarda hayata tutunan bir varlığın yaşam döngüsüne ışık verir. Larva hali yıllar olgunlaşmadan yavaşlatılmış metabolizmayla yaşayabilir tuzağına yeterli besin düşmezse, pasif bir yaşam tarzının dezavantajlardan biri. Yine de bunlar bahçede "faydalı böcek" kategorisindedir, başka böcek yediklerinden dolayı.

Merdan odasında bir akrep daha buldu...  Onun yaşama hakkını pek düşünmek istemez.  Odaya girmemesi için neler yapılması gerek? Ancak 10 sene önce inşaa edilen seradan önce, akrep, fare, sivri sinekler özgürce yaşardı, milyonlarca senedir.

Neem ağacın tohumlarından fide.  Ne kadar büyür?

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam