Ağaçları taşıdık

Ağaçları taşıdık
07/03/2015

2015 yılında ilk ziyaretim unutmam kolay kolay.  ODTÜ’den bir Ringle 32 kişi yola çıktık. Yep yeni bir grup, ODTÜ Bostan, Güneşköy’ü group tohum da almak istediler. Her bölüm ve her sınıftan zengin bir grup.

Araziye gelince … yenİ yolun kenarıına levhalar uyardı “Şantiye, girilmez” ve “Üstten taş ve kaya düşebilir”!!!  Klübenin doğusunda ağaçlar kaosta.  Sıralar bozuldu, ağaçların yarısı yan yatıyordu. Sarı dozer kocaman görünüyordu, ta ikinci gelene kadar.  Geniş kepçesinde ağaçları tek tek üzüm bağı altında yeni yerlerine götürdü.  Delikleri haftalar önce kar öncesi de katıldı.

Ali İnci ile ODTÜ grubuyu gezdirirken, Evren’le yapılacak işlere baktık: Mandala’ya bakım, sele karşı tedbir, çöp toplaması, Hügel kultur, boş kalacak tarlalara fiğ ve arpa… Aklımıza gelmeyen de soğanlı çiçek korumak.  “Yakında” (tarih tam bilinmez)  TCDDnin viyadük ayağı temeli için yok olacak olan Güneştepenin yamacında 6 Navruz çiçeği İris persica bulduk.  Mayıs’ta soğanların yerlerini bulabilmek için çeşitli yöntemler geliştirdik: taşla çevirdik, naylonla işaret koyduk, çubukla tam yerini (çubuğunu ikiye kırınca uçlarını toprağa dikilir ki soğan tam ortada). Bira şişesi bile işaret oldu…   Çiçekler yok olunca kaç tane soğan bulabileceğiz?

Nesir eşiyle geldince direk budamaya geçti ve bir çok kişiye öğretti ve taşınacak olan son ağaça kadar çalıştı.  Başka ekip dikme ile meşguldu.  Daha hafif işler yapabilenler bana katıldı: Hügel malzemelerini Mandala’nın arkasına taşıdıktan sonra yıllardır çınarların yanına biriken dalların altında nemli, güzel kokan humus oluşuldu.  Çok çalışan gönüllüler ondan alsın.

Herkesten geribildiri alsaydık fikirler çok olurdu.  Bunlar sadece benim algıladıklarım.  Dönüş yolunda uykuya dalmayanlardan birer soru isteyince bir SSS listesi ortaya çıktı.  Geliştirilince websayfaya eklenilir.  Diğer bir konu, ulaşım için sürdürülebilirlik.  Tek kaynaktan yerine, katkıda bulunmak isteyenlerden daha zengin ve de güçlü olduk!

Bahar havası güzeldi.  Ağaçlar tam zamanında taşındı.  Öğleden sonra sıcak bile oldu. Böcekler çeşit çeşit, kertenkeleler hareketlendi.  Eh… bugün 3.cü CEMRE toprağa düşmüş!   Balaban dolu akıyor, ancak 3 köprü altında sular az…  Tarla kuşları sesli ötüyor.   Kovanlar da taşındı, Mandala’nın yanına.  Çiçlekler ise:

  • Öksüz oğlan
  • Sarı yıldız
  • iğnelik
  • Kanarya otu
  • Çoban çantası
  • Nevruz çiçeği – İris persica
  • Veronica
  • ve 2 başka bilmediğim çiçek.

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam