Los Portales’de İki Ay - Sercan

Los Portales’de İki Ay - Sercan
27/04/2019

 

Şu an Granada’ya yakın Orgiva adında bir köydeyim. Los Portales’de tanıştığım kısa dönem gönüllülük yapmış bir arkadaşımın evindeyim. Benimle birlikte Los Portales’de gönüllü çalışmış ve çalışmakta olan 8 kişiyiz.  Bu kadar hızlı bağlanacağımı düşünmemiştim hiç.

 Sercan2aybina 

Hala hatırlıyorum ilk akşamın şaşkınlığını. Kapıyı açıp mutfağa girdim ve beklemediğim kadar kalabalıktı. Sırayla insanlar yanıma gelip tanışıyordu, bir sürü isim, bir sürü yüz. Şaşkınlık içindeydim. Sonra oda arkadaşımla tanıştım. Bana odamı gösterdi. Biraz sohbet ettik. Hikayesini dinledim. Hikayemi paylaştım.

 Sercan2aypembe  (Teknik nedenden bu resmini düzeltemiyorum... Claire)

Ertesi gün etrafı dolaştım. İnsanların isimlerini hatırlamaya çalıştım. Tekrar tekrar sordum. Mutfakta yardım ettim. Sonra kendimi uğraşmayı sevdiğim bahçelerde buldum. Benden bir hafta önce kısa dönem olarak (2 ay) 10 gönüllü daha gelmiş. Ben de onlardan biri gibiydim. Onlarla birlikte topluluğu tanıdım.

 Sercan2aytightrope 

Genel olarak ilk iki ayım çok dolu geçti. Sadece bir kez en yakın olan şehir olan Sevilla’ya gittim. Los Portales’den çıkma ihtiyacı hiç duymadım. Aksine şehirde olduğumdan daha sosyal hissettim geçen iki ay boyunca. Siesta’ların tadını çıkarıp slackline üzerinde pratik yaptım.  Çok güzel dostluklar kurdum hatta daha da ötesi ailemin yanındaymışım gibi hissettim. Yüzüm bir an düşse birileri gelip sarılır biliyorum.

 

 

 

  • Dreamwork

Nedir bu DreamWork? Los Portales’in kuruluşuna gidiyor aslında bu soru. Bundan 30 yıl önce Brüksel’de bir grup insan Carl Jung’ı takip edip rüyalar üzerinde çalışmaya başlamış. Bu süreç bu içsel çalışmanın şehirde olamayacağını anlayıp, şu anki Los Portales’i kurmuş. Her hafta Dreamwork grubumuz var. Rüyalarımızı paylaşıyoruz. Bundan önce teorik olarak  nasıl rüyalarla çalışılır adında bir atölyeye katıldım. Özellikle toplulukla yaşarken rüyaların ifade biçimi iletişimi güçlendirdiğini düşünüyorum. Bu süreçten sonra da rüyalarımla çalışmaya devam edeceğim.

 

 

  • Şu an ne yapıyorum ve ne yapmak istiyorum?

Gözlemliyorum. Öğreniyorum. Los Portales üzerine yazılmış bir tez var. Bu tezi temel alarak gözlemlerimle topluluğun dinamiklerini öğrenmeye çalışıyorum ve daha ötesini düşünüyorum. İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri konusunda çalıştığım için yenilenebilir enerji konusunda neler yapabilirimi araştırıyorum. Bunlardan biri buradaki Rüzgar Türbininden veri toplayacak bir yazılım geliştirmek. Aynı zamanda daha büyük bir fikir olarak “Off-grid” herhangi bir sistemi takip edecek bir yapı üzerine düşünüyorum.  Sosyokrasi üzerine yoğunlaştım. Hem üzerine okuyorum hem de burada insanlarla sosyokrasi üzerine konuşuyorum. Bahçelerimiz kocaman ve bazen işler çok komplike olabiliyor. Daha iyi bir iş yapma süreci için biodynamic takvimi içeren Kanban board hazırlıyorum. Yakında topluluğa sunacağım.

 

Bu iki ay boyunca ispanyolca konusunda iniş çıkışlarım oldu. Tekrardan odaklanmaya başladım.  Topluluk dili ispanyolca olduğu için ister istemez öğreniyorum. Daha önceden italyanca öğrendiğim için anlama konusunda daha iyiyim ama daha çok çalışmam lazım J

 

 

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam