Günübirlik

Günübirlik
09/08/2020

 

SolarGarlicGüneş fırınında 2 baş sarımsak 2 saat pişirince şeker gibi tatlı.  Baş baş yeriz. 

   

     

   

      

    

Saatlerce ot çektim.  Bu günler çekilecek darulcan yanısıra papatyagillerden Cirsium arvense bunlar: çok yıllık ve önceki çiçeklerin tohumların bitkileri şimdiden kök sallamaya başladı.

Yine tohum sallıyor.  Ne kadar ince, hafif, nazik ve zararsız görünse, başarısını görüntüyle bağlantı yok. Bunun yerel ismi Köygöçüren. Çocuklar bu tohumlar gibi büyüseydi, ama iyi bakmak gerek.

Matematik ile Türkçe dersi. Bugün Elif saatlerce aramızdaydı.  Inci ile iyi ders çalışıyor.  Bana daha önce verdiğim çarpım küplerini getirdi.  Bir setin eksiklik var mıydı? 3 set tamam, 3 setin eksik küpleri tamamlamam gerekir.  Çocuklara iyi bakmak gerek. Çocuk yetiştirmek uzun bir konu, buraya sığmaz.   Bugün köyde bir başsağlığı daha: yıllardır yanımıza gelip destek veren Nezir'in eşi vefat etmişti.  Çocukları ve torunlarıyla bu acı anları paylaşmak önemli, ancak ne kadar derin duygular, bilinmez, anlatılmaz.  Erken bir ölüm, beklenmezdi.  Başınız sağolsun.

Salatalık toplayanlarda iki gönüllü

İlerde paketlere verilecek yer elmasın bitkisi soracaklar için: bir metreden uzun bitki.  Ona en büyük tehlike yaratansa "köstebek" olarak bilinen kör fare.  Yer altında uzaktan bunun kökün kokusunu mu alıyor? Bilmediklerimiz çok...

Paketlemenin ritmi şefin yönetiminde. Paketin dibinde en sert kabak ve salatalık.  Bir ürün 45e bölündükten sonra kasalar boşalınca, sırada olan sonraki ürünü ölçülür ve kasalar tekrar doldurulur.  Topam kilosu 45le bölünür, o miktarı ölçülür - bazen 3 litrelik yoğurt kapların standardizasyon olabilir. Örneğin bu hafta sivri birir tam bir kap dolusu verdik. Acur, fasülye, patlıcan, biberler - sivri, dolma - En son domatesler kese kağıtta, ve üstünde maydanoz ile reyhan.   Semiz hala bol, ama tohuma kaçtı. Paketlere verilmez Kavanoz envanteri yaptık: ilerde konserve, salça ve tekrar turşu yapmak için farklı boyda kavanoz almamız gerekir.  Ulus'a ziyaret ederiz. 

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam