Yüzyıllarca Tecrübe

Yüzyıllarca Tecrübe
17/03/2018

Fazla güzel bahar gününde, toprak yolun kenarındaki on yıllık kaysılar tam çiçek açtı ve hayvanlar aktif. Ağaç dikme, kompost havalandırma, meyve ağacı budama, seki düzeltme, taş toplama, tohum tarma çalışmaları şarkı, sohbet ve dansla geçti. Tavuklar temizliği hızlıca yapılır.   Doğa yürüyüşü devam...

Tohum ekibi mutfakta (dışarısı fazla rüzgarlı, serada fazla sıcak) Billur yönetti: az kaldı...  

Cemal ile Fehmi makas alıp meyve ağaçları budadı.

Doğa yürüyüşü hep yaparız.  İş planları kaynar, insanlar işlere dalar ve 12.30'da gezmek isteyeni ararım.  İyi noktalardan biri "Tavuklardan kanyona" yürürken, doğaya etkimizi gözlemleriz.  

Cırcır böceği, karınca yer altı tünelleri inşa ederken çok girişli ağı oluşturuyor, çekirge, kertenkele, tarla kuşu, şahin... Yüzlerce_pot Seradan aşağıya inen terasların toprağı 2016 yılında, Balaban Çayına en yakın olan 13. ve 14.cü ayakların temellerin hafriyatında oluştu.  İkinci ekim öncesi taş toplama işi özeldi çünkü yüzlerce binlerce sene su almaya dereye gidenlerin izlerini milli topraklar sakladı.  Hazine avlananlar bundan anlamazsa, her bir kırık pot, çanak, çömleğin parçası elime gelirken zihnim canlanıyordu: "Bu neydi? Kim taşıyordu? Neden kırdı? Çok mu yorgun, yüklü müydü? Aklı başka yerde miydi, yoksa tehdit vardı... neydi?  Aşık mıydı? Yoksa potun günleri geçti ve kırılmaya hazırdı?"

Kompost havalandırması bel, dirgen ve kürekle yaptık.  Pek soğumayan aylarda karışık malsemeler çürüyüp çöküyor ve yoğunlaşıyor.  Hafif olmayan bu işe sağlam alet gerek. 

İlk Ağaç İsimliği denedik. Daha büyük yamamız gerek, daha şağlam kalemle

Taş toplama ekibi çalıştıktan sonra dinlenirkir Fikret yaşadıklarından anlattı. Aramızda ne tecrüber var!

Akşam işler bitince, çay içerken ziyaretçi defterinde iz bırak ve içi boş yumurtada sanatsal denemeler oldu...

Bugünkü katılımcıların enerji yüksekti. Barbaros şoförümüzün emin ellerden Ankara'ya dönerken herkesten "en beğendiklerini" not ettim: Ağaç dikmek (3 kişi) Böcek elime almak - ona zarar vermeden, Cıvıl cıvıl gençler, Dans (Emrah!), Doğanın güzelliği, Doğa yürüyüşünde, Çoban Yastığı, Mandala binası, Farklı dillerde anlaşmak, Gökyüzü Herşeyi toprakla unutmak! Karabiber (kedimiz) ODTÜbüs şoförümüzün enerjisi, Rüzgar hissetmek, Scarab - Bok böceğin ailesinden bu böceğe daha gururlu bir isim bulunsa... Solucanların alanı, solucan gübresi ve onlara çay artığı hazırlama, Şahin, Şarkı söylemek, (Müzeyyen!), Şoförümüz Barbaros, Tarla kuşu, Taş toplamak (3 kişi), Taş toplamak sonrası sohbet Tavuklar, Yemekler - yeşillikler, salatada ebe gümeci +++, Brokoli, ıspanak... Yorulmak! Yumurta boyamak,

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam