Bir türlü bağlantı

Bir türlü bağlantı
26/03/2018

Varınca tanışma çemberinde gelenlerle ilk paylaşımlar oldu. Yarısı ilk defa gelenlerle tanışıp tarlaya geçip sabah daha ağır çalışmalar yapılır: bugün taş toplama ve çam dikme.  

Havalar bir türlü: yağmurlar güneş arası tam İskoç koşulları yaşattı.  Tarlada taş toplayan, ağaç diken, ıspanak ve brokoli toplayanlar "Bu sefer  2 3 dakika hafifçe ıslatır mı? Yoksa üstümüzden dolu bulut boşaltmaya kararlı mı?".  Havalar çok sıcak olmayınca fazla ıslanmamak gerekiyordu: mevsim değişikliği hasta olanların dikkat etmeleri gerekir!  

CoopVincYağmurlu bir sürede Şeref Usta'nın ürettiği oyunlardan biri bizi daha bağladı.  İşbirliğiyle yapılan oyunu vinç gibi 5 parçayı üst üstte düz getirmek için seranın ortamı dar geldi. Herkesin odağı vincin telinde, öğüt ve komutlar izleyiciden de gelirdi.  Çekicidir...

Yine tohum ekibi ölçtü, saydı, Billur olmadan gecikerekse. Sistem gelinşince sürdürülür.  

DOĞANIN GÜCÜ ÇÖZÜME DOĞRU GİDEN HER STRATEJİ DENER. İŞBİRLİĞİYLE EN KÖTÜ TOPRAKTA YAŞAYAN VAR. Doğa yürüyüs gelişiyor - doğanın güçleri ortada.  Bugünkü yürüyüşü yağmurlar arası yaptık. Seranın arkasındaki yamaca ilk adımlarda minik çiçeklere bakmak ne kadar kör/ farkındasız gezdiğimiz gösterdi. Fotoğraf çekmek fırsatı olmadan devam ettik. Minik menekşeler tek tek, düğmeciklerse toplu sarı örtü oluşturabilir. Çok erken açılanlardan Nonea pulla - Mayıs'ta olması çıkacaktı. Toprak altında kalan tohumlar gibi... köyde büyüyen çocuklar potansyellerine ulaşmak için daha fazla uğraşmalırı gerek. Şehir çocukları bahçede büyüyen bitkiler gibi, kuru toprak, taş, kendilerinden önceki sene başta kök sağlamış canavar otlara karşı savaş etmek zorunlu kalmaz. Kendi gücüyle çıkar.

Günün sonu hepimiz Mandala'da toplandık. Ali'nin yönlendirmesiyle ekip ruhumuzu toplandı: herkesten tek bir "bugün ilham veren" ve "ilerisinde olsa" öneri Ragıp şoförü ve Celal dahil fazla uzun listesinin örnekleri: İLHAM: Atık yönetimi Bitkiler nasıl çevreye adapte olur, Doğanın mücadelesi Çam dikmek Doğa yürüyüşü (katılan herkes beğendi) Kalın dikenli Astragalus bitkisin gövdesi ve kökü eşeklerin zevkle yediğini, ezilip yakıldıktan sonra! Kendi gücümü tarlada keşfettim Güneş ocakları Havanın sürprizler, Merdiven yapmak Örümcekten korkmamaya başladım Saman balyalı bina Tamirata katıldım YAPILSA... Çocuk etkinlikleri: masal atölyesi, engelli çocuk dahil eden programlar. Şırnaktan gelen çocuklar gelsin Ekoköy kavramı mevcut köylere taşıma EVS - Avrupa Gençlik Hizmeti projeleri Gece gökyüzü gözlemi Güneş saatleri İzci ziyaretyi Kamplar Su güneş enerjisiyle ısınsa Dönüşte bile paylaşımlar devam eder. Otobüste toplu ortamda sohbetler aramızda bağlantı genişle-güçlendirmeye fırsat verir. Kulak misafir ol, beynindeki bağlantı takip et. ...ve oyunlar "Köylü-Vampir"'in Güneşköy'ün bir dalı oldu. İnmeden bile Whatsapp grubu kurmuşlar...

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam