Yıldızlar

Yıldızlar
30/08/2010

Sabah 10da vardım.  Ömür gece kalmış çadırda.  İlke’ler de geldi.

Pıtırağa karşı savaşta 2 ilerleme: 1. İlke (4 yaş) destek verdi; işbirliği güzel! 2. Pıtırağın bir madde olması gerek çünkü 2 hafta önce makasla kesilen ana saplardan yeni yeşil yapraklı ve tohumlu ince saplar hemen çıktı. Sezonun sonunda zarar görene acil uygulama, ki mutlaka seneye gen bırakılır. Ayrıca 

seralar yanındaki tarlada – bu sene hiç bakmamıştım – 15-20 pıtırağın hep büyüdü, bazılar 1 metreden uzun; her yöne yayılan dallar onlarca kirpiciğe benzeyen tohum taşıyor. Bunları taşıyan topraktan çıkan ana saplar 3cm çapta çok sert oluyor. Köreltmiş makasla kese kese elimde cilt iyice zarar oldu, fakat akşam iz kalmadı. İçindeki aktif madde ne oluyor? Pıtırağın bir fonksyonu buldum: girişe doğru gelen bir ineğin yolunu değiştirmek için ağazına olgun tohumlu pıtırak sağla.

İlke’nin annesinin Peynirli Kek çok lezzetli.

Kağıt yokken kabakta yazarız 

Kağıt yokken yazılar kabakta denilebilir.  Genç yazar her yerde ilham bulabilir.

Karpuzlar büyüyor. Tadı nasıl?

Su kabakları da iyi  

Ampül domatesler çok önemli

Gölette kızıl yusufçuk, göletten taşan suyun yatağında bir kaplumbağa.

Hala yeşil bir çekirge, karıncalar kendilerinden büyük tohum/böcek/hazine yuvaya götürüyor. Her renkten kelebek, kertenkele, arı türleri. Farelerden kuyruksuz var mı?

Küçük pembe karanfil,Yabani bademde henuz meyve görünmüyor…

Gece arazide (arabada) kaldim. Karanlık olunca

* Çekirgelerin sesi daha belirgin. Başka sesler durdu mu? Göremeyince seslere daha dikkat ediyor muyuz? Yoksa gerçekten gündüzden daha gece öter mi?
* Işık azalınca domates toplayamadım: olgunlaşmamış domates beyaz görünür, ama ilk kaybolan renk kırmızı – siyahla karışılır.
* Samanyolunun güney ucu Hisarköy’üne düşüyordu
* Karanlıkta arazide yürümek farklı çünkü ipuçlar değişti. Ayrıntılar – ot, diken, taş, çukur – görünmez. Bildiğim yol (tuvalete) başka noktadan geçebiliyorum çünkü zihinsel haritam var. Az görerek yürülür, yol bilinirse daha rahat. Gece 9.45’te doğan ayın ışığında yürümek daha rahattı. Şehirlerde elektriğin kolaylığı bunları unutturuyor.
* Sabaha doğru uyku tulumu gerek artık.

Ağaçlara ilk etiketler yaktım.  Ahşap ne kadar kalın olmalı ki dayanıklı olur?

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam