Yeniden düşünmek

Yeniden düşünmek
06/05/2023

   TEDUdesigners TED Üniversitesi tasarımdersi (ID 320 Sürdürülebilir yaşam ve tasarım) öğrencileri ziyaret etti.  Kimin ailesi doğa sever ve sebze üretim, kimi ilk defa kıra çıktı. Çok zevkli keşifler yaşandı. 

 Tasarım ustası olan doğadan ilham alınır.  Pıtırak tohumu incelenince birçok üründe kullanılan CırtCırt kaynağını görünür.   

Saman balyalı binasının tepesinden görünen viyadük artık faalde. Tren seferleri başlamış: günde 3er tren Ankara'dan ve Sivas'tan.  Mart sonuna kadar ücretsizmiş; henüz hızlı olmuyor, sinyalizasyon yetersizlikten. Saat 15.00te Sivas'tan gelen treni zor duyduk bile.  

Yamaç erozyonuna karşı Doğuş'un kepçeçi Adnan iki gündür çalışıyor. Bir gün daha sürecek. 

Viyadük altında, 9cu ayağın üstünde ağaç sulamak için iki depo kuruldu...

ve 10cu ayağına kadar ağaç dikmek için çukurlar kazıldı, ve köklere toprak hazırlandı. 

Serada çalışan İnci leylaklarda dolaşan Bombus arısı gösteriyor. Arkalarında biberiye de çiçekli. 

Gün sonunda desteklerimiz arasında ama tanımadığım Yener beyle görüşme fırsatım oldu. Doğa için içten motive olan biri yapılabileni anlayınca ne kadar adım atılır! Teşekkür ederiz. Fotoğrafta en mütevazi kenarda bulunur...

Çıplak toprağa çiçek mi düştü? Klorofilsiz yapraklar sapı toprakta.  İlerde bakarım

Üç buçuk ay önce kepçeyle temizlenen topraktan hemen çıkan Paliurus spinachristi: Karaçalı can atıyor.  Üç sene önce sera üstünde açılan alanında yabani badem çalılar kendiliğinden büyüyor. 

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam