Yaratıcı olunca

Yaratıcı olunca
07/11/2021

Peanuts Cumartesi AŞTİ'de Bensu şırt çantasıyla beni bekliyordu: gece kalmak için soğuğa hazır olmak gerekir.  Yolda sohbetler merak ve mutluluk, paylaşım ve pozitiflik enerji verir.  Güneşköy'e varınca Celal fasülye bitkileri kaldırıyor.  Aynı alanda 2 sıra yer fıstık kısmi ürün verdi.  Taze yer fıstık taze bezelyenin tadı var; ondan mı PEANUT derler?  Elektriğin fazlardan biri yokken su akmaz, ve göletteki seviyesi düşük olunca hiç bir musluktan su akmaz.  Celal hep yaptığı gibi arıza bildirmek için az şebeke olan bir yere gidip arıyor.  Başta çoktan seçmeli duyurular - hayir tarla içinde Press 9 for English ihtiyacımız yok.  Call centre çalışanına Güneşköy'ü nasıl anlatılır?! Adresi mi, sokak numarası?!

Gün geçti (aslında dünya dönüyor...), güneş "battı", hava serinlerken ışık azalıyor. 2 pencereli mutfak karanlık olunca yemek hazırlaması seranın ana arterinde kalan günışığında hazırladık.  Claire'in (nohut) denemelerden sonra Bensu'nunkilere geçtik: düdklüde kara lahana... yanmaya yakın yakaladık, çok lezzetli.  Öğlen Greçka/ Karabuğday güzeldi!  Yemek vaktine kadar Çiftliğe süt söylemeye gidip geldik. İpince yeni hilal çoktan battı, kapkara gecede yıldızlar çok net parlıyor. Mutfakta Celal Lüküs lambayı yaktı, havalı derseniz, ama onunla yaşamak zorunda kalmak farklı. Yemek yerken güçlü bir fener ışığı da vardı.  Onüne kuruyan ve içini böcek tarafından titizce temizlenen bu biber görüntüsü zor tahmin edilir.  - - -   "Cereyan akşama kadar gelmez", şehirde iş çok mu, yoksa mesai saatlerine bağlı mı? Tüm köy, mahalle, vadi 20.30da yanmaya başladı. 8 saat elektriksiz kaldı. ---  Yatmadan, Bensu ile köprü altından geçtik. Yere yakın sisler tekli ışıklarla oynar: kurt adamın yeri mi, yoksa şantiye bekçisinin kulübesi mi?  Yukarıda yıldızlar çok net 23.00de Orion'un yıldızlarıarası kılıcı bile net; içindeki nebülöz de gözle görünürmüş.

Sabah uyanınca her taraf sisli. 2 gün önce "göz gözü görmez" bir sis varmış. Bu sabah saat 10da sisi hala viyadüğün ucunu saklıyordu... Üstten düz beyaz bir deniz gibiydi. Ön planda serçelerin çok sevdiği karaçalı - akşam onun kaç yüz meyvesi ayıkladık, çimlendirme deneyi için.

Celal komposta bu sezonun bitkileri ekliyor ve Bensu öğreniyor.  Onunde 2020 sezonun bitkisel atıkları çürümüş toprak ile hayvan gübresi arası. Bu kadar büyük miktar yeşil gübre gibi çevirilmez. 2022 sesonunda kullanılır. 

...ve Salı akşam Yaratıcı Yalnızlık grubu geldi! Tanışma iplikle yapıldı: herkes dahil ve hepimiz birbirimize bağlı. Fotoğrafını kim çeker? Çardak kış çıplaklığına geçti: gölgesiz, daha aydın;

Güneşköy'ü gezdirme zamanı.  Simla Dom'u (teorisi, oluşumu, zorlukları ve çözümleri...) anlatırken ayrıntı-soru-ayrıntı tetikler.

1987 yılında Manchester'in bir konseri için yapılan bezi atılmadan, yakaladım ve 34 sene sakladım ki Roj onu assın. 

Geleneksel ziyafetimizde herkes paylaşılacak bir yemek getirir; çoğu vegan. Atom topu: 2 kçay bardağı keçi boynuzu unu, 2 çay bardağı dut kurusu, varsa kaysı, incir ve ceviz, ve en önemlisi (nemi getiren tek ürün) 3 yaş Anamur muzu çekilir ve elde karışılır. Limon kabuğu vs eklenebilir. Top şeklinde fırında 170*, 15 dakika pişer. Kakao veya hindistan cevizle kaplanır ve buz dolapta saklanır.

Bu iki arkadaş benimle takıldı, Mandala'daki meditasyonu kaçırdı.  Tepede Sonay Taichi hareketi gösterdi.  Geleceğe öneri olsa? 

Biri ot çekip düğüm atınca aklım "Corn Dolly" çaktı.  Internet olmadan deneme yanılmayla hangi ot dayanıklı, hangisi yeterli esnek... işte Güneşköy'ün bir ot bebek.

Enerji ve paylaşım dolu günün sonuna gelirken hala sıca serada buluşanlara kağıt verdim.  Geribildirim hep olumlu olsun diye 3 kategori: 1. Çok sevdim 2. Daha da iyi olur eğer...  ve 3. Yok ama olsa çok iyi olur.  Böylece yapıcı yorumlar gelir.  

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam