Eğitime hazırlık

Eğitime hazırlık
01/11/2021

SonPaketler Sezonun son paketleri araça yükledik, hava hafifçe çiselemede. Son paketler 6 kilodan fazla!

Her pakette Temmuz ayında kuruttuğumuz fazla olan kabakları. Yarım kilo kurusu = 5kg yaş kabaktı.

Bensu düzenli geliyor ürünlerini paketlemek için; bugün ilk defa arazide gezdi.  Elimizdeki tohumlu mahleplerini bu yılın sığır kuyruğu yaprakların altına, ve gevenlerin içinedağıttık. Ya tutarsa, filizlenir.  Yoksa birine besin olur. 

Çiftlikte organikte pazarından donenlere mangal ziyafeti hazırlanan Seda ile hep sohbet ederim.  Birlikte planlarımız var. Abdullah bana erkek dişi ayırtma anlattı: kazların ayak arası tek bombe erkek, dişiyse çift. Ördekler sese göre: erkeğin ses ince, dişi kalın; erkeğin kuyruğu kıvırcık.

Yağmurlu Pazar günün sonraki sabahın güneşi görmek iyi geldi. Bol yağmurlu ülkede nasıl yaşanır unuttum... Yağmurun nemi yanısıra, sesi de sessizliği kırar: toprağa, bitkilere, seranın camlara, yağmurluğun veya solucan serasının naylona vurunca tık-tık-tıkları akla dokunuyor. Dışarısı yağmurluyken, içerde "Eğitim Odası"nın materyallerini daha iyi düzenledim. Eğitime daha hazırız.

Pazar akşam son Pazar paketlerini gönderdikten sonra, soğuk günü bir sobayla tamamladık; hedefimiz oydu. Ama ne kadar duman oldu! Boruda mutlaka bir tıkanma varmış. Pazartesi sabah ikinci kişi (ben) varken, Celal borularını açtı. Mutfaktan çatıya çıkan dirseğinde bir kuş çok zahmet etmiş bu yuvayı kurmak için. Yavrular büyümüş uçmuş, artık boru kullanımı bizim.

Elmadağ Yaşar Doğru Ortaokuluna ziyaret ettim. Geçen sene atanan müdürün yağmur suyu hasadı ve diktiği ağaçları çevre duyarlılığını ıspatlıyor! Kütüphaneye verilen kitaplar ve dergiler çocuklar tarafından değerlendiriliyor.  Umut vericidir.  Bağışta bulunmak isteyen bu Güneşköy websayfasının iletişime yazabilir. 

Son pakette ayva da var. Yine "Pate de Coing" (Fransız ayva patesi) yaparım. Bu yılın tek su kabağın sapı sarardı: kesme zamanı, don vurmadan. Şimdi kurutmak gerek...

Hayat kururken renk kaybeder, bu ot gibi: boz renginde hafifçe koyu renkli benekleri bu çekirge tıpatıp yansıtıyor. Biberler de boz rengi oldu don vurunca. Kalan biberlerin çoğu dalda çünüyor. Bitkilerini kökten keserken hala fena olmayanlardan toplayabildim; kökleri toprakta kalır, bitkiler kompost yığınlarda çürümeye bırakılacak.

Yavrularını sırtında taşıyan öğrümcek bir kurt örümcek; anneleri yavrularını böyle korur.  

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam