Çuvalca kuru fasülye

Çuvalca kuru fasülye
15/11/2021

BeansAnd  Son fasülyeller bitkide  kurudu. Sarı ve uzun, yapraklarsa daha kızıl kahverengi. Aralarında yaşamı sürdürmeye çalışanlar var. Fasülyelerden çıkan tırtılların çoğu kozaya geçti. Fotoğrafta peygamber devesinin kapsülü görüyor musunuz?  Yaza kadar tüm hava koşullara karşı korur içindeki yüzden fazla yavrusu. Bahçeye zarar veren böceklere karşı biyolojik kontrolü için bu kapsüller satılıyor.  

Sıralarca yeşil fasülyenin son ürünleri bitkide kurudu. Doğukan ile topladık.  Başta ayrıntılı, sonra hızlandık. Suya gelen Murat Urfa'da nasıl toplandığını anlattı: kuru bitkileri temiz yolda serilir...ve arabayla üstünden geçirilir. Düz alan mutlaka rzgarlı bir noktada olur ki hafif kabuk parçaları uçup kalkar. Böyle yerimiz yok, zaman da kalmadı...

Terastaki kuru bitkileri komposta götürüldü.  Şimdi Celal yaban otların tohumlarını yakıyor. Tüplü aletin aleviyle tutturuyor.  

Dış musluğun kabın suyu gece buzla kaplanır, bir santim kalınlıkta.     

Yılın ilk aylarda yeni sürülen mineralli organiksiz toprağa bu yamaca tohum ektim.  Yoğun çıktı. Tekrar yapılır, bol tohum toprağa koysak doğa seçer hangileri eşikten geçer. 

Kuru fasülye bitkilerde bu etçil ne arıyor?  Siyah tüylü tırtıllar çıktı; onlar kış boyunca gezer.

Serada güneşlenme daha iyi.  Gündüz iyice ısınıyor, gece soğuklara düşerse. 

Serada ekinezya çiçekleri rengarenk, Bombus arıları son güçleriyle enerji topluyor. 

Görünse hızlı kaçan uzun kulaklı memelinin katkıları ne düzenli top! 

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam