Üstten Bakış

Üstten Bakış
21/07/2019

Gelmeyenler, sabah uyanamayanlar neler kaçırdınız, bilseydiniz...

Güney Doğu Güneşköy SEGKNWGK Kuzey Batı Güneşköy    

Viyadüğün yatay kısmını "Tabliye" inşa eden MSS90 (bizce Mega Tırtıl çünkü tırtılça hareket ediyor) aleti tam tepemizde - bugün 10cu ayaktan ilerlemeye "yürütüldü".  Bazı durumlarda üstten parçalar inebilir!  Rubble

Öğleden sonra, sebzelerimiz toplanmış ve paketlemeye geçiyorduk... DOĞUŞ'un bir arabası seramıza yaklaştı: Ömer foreman ile DOĞUŞ stajiyeriyle ziyaret etmeye geldiler Güneşköy'e: ODTÜ İnşaat Mühendisliği İrem.  

Sohbet ettiğimizde aniden üstten tozlar inmeye başladı. Telsizle hemen foreman durdurabildi - iyi tesadüf.  "Üstten inen çöpleri çok" dedik ve bu sabah topladığım bir naylon dolusu hediye ettim.  Buna karşı bizi 90m havadaki şantiye teşkilatına ziyaret etmeye - "Gelin, çop toplama ve geri kazanım sistemimizi görün" cevabıyla yıllardır hayal ettiğim Güneşköy'ün üstten görmeye davet ettiler. Evet, tabliye kısmı artık DOĞUŞ yapıyor.  Önceki firma 90m 60 günde yaparken, DOĞUŞ 12 günde tamamlar.  Viyadük artık hızlı bitecek.  Tabliyeye çıktığımızda bizi ve kendi çop tedbirleri gözterdiler!  Bazen 60km/saat rüzgarda ne kadar derin kutuya saklansa bir kağıt bardak hemen uçabilir, benim içtiğim çayı gibi.  Tabliye 13.20m geniş.  Korkuluk olacak, ancak ray altındaki balastların aşağıya düşmesini engeller mi?  Aşağıda aylarca topladığımızın köpükleri kalıpta olan boşlukları doldurma için, "tırnaklı" siyah plastik ise beton yüzeylerin daha iyi bağlanması için, ve kalın beyaz bantları 3kmye yakın uzun çelik halatları rulo şeklinde bağlar.

Aşağıda yolumuzdaki Buhar Kazanı betonu uygun şekilde nemlendirerek kurutmak amaçlıdır.  Yeterli buharla çatlak oluşturulmadan donar ve yüksek kalite yapı çok ağır şiddete karşı dayanır.  

Vedatlar Geçmişte bize destek veren Vedat torunlarla geldi.  Vedat junior üniversite sınav sonuçuna göre tercih zamanında.  Ali ile İnci yıllarca hoca tecrübeleriyle, ve halen hazırlıkta okuyan Doğukan ile hepimiz aynı şekilde yönlendirdik: her ailenin istediği meslek hedefli bölümleri yerine gerçekten motive hissettiğin alana odakla.  Enerjini yüksek tutabilen öğrenci okumayla beraber gönüllü çalışıp kendisi müfredat dışı ek yönlerde geliştirir. Üniversite kendini geliştirme fırsatı olarak gören bireyler geleceğe daha geniş temelli, daha dirençli olabilir.

Birinci kampta yapılan yükseltilmiş yataklı ürünler büyüyor. RaisedBed

Cutting Manure Solucan gübresi harmanlama vakti.

Bugünkü paket ortalaması 6.6 kg: domates, semiz, bol kabak ve salatalık, biber çeşitleri, ve lavanta.  

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam