Tohumlarrrr Günü

Tohumlarrrr Günü
01/11/2008

Tohum topu yaptık. 1 avuç karışık tohum, 3 avuç kompost, 5 avuç kil. 2 çeşit top yaptık: ilki karışık meyve çekirdekli – aramızda bazılar her yediği meyvenin tohumu kurutup saklamış. Diğeri daha özel: arazideki yabani cicek ve agaç tohumları içeriyor.

Not: Solucan kompostumuzu kullandık. Belki ilerde bunu kurutmak gerek. Acaba yaş olnca miktar eksikmiş. Bir diğer sorun: kompost yaş olunca çok fazla solucan elle ayıklamak zorunda kaldık. Yapıldıktan sonra da soluncanlar kuru kilden kaçtıklarında daha huzur verici bir ortama koyduk. Gözlem: soluncanlarımız yenikutulardan çok memnunlarmış: Kalın bır saman tabakasın altında soğuğa, yaş sebzeden gelen nemle kuraklığa, ezilmiş yumurta kabuklarla çoğalmaya hazırlar.

Tohum ektik. Ezgi ile Meltem’in getirdiklerin karışık tohumları çit bitkileri arasında ektik: badem, palamut, erik, vs. Ayrica arazi dışında taşlı bir yamaçta kara çalı tohumu ekildi. Kara çalı her yerdeçıkan bir bitki. Yamaşta 2 toprak çeşitleri vardı. Dikkatle bakılınca bazı yerler taş-ince çakıl altında nemi tutan bir yapıda 15-20 çeşit bitki türü bulunur. Bitişik olan koyu gri taşlı alanda çok daha azbitki, sadece 3 türden, zayıfça yaşamaya çalışıyor. İlerde karaçalıların direncini görürüz.

Not: Yamaçta sel suların yollarında doğal olarak düz/dik kısımları var. acaba düz kısımlarda suları yavaşlatacak birşey yapılabilir mi?

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları