Tohumlarrrr Günü

Tohumlarrrr Günü
01/11/2008

Tohum topu yaptık. 1 avuç karışık tohum, 3 avuç kompost, 5 avuç kil. 2 çeşit top yaptık: ilki karışık meyve çekirdekli – aramızda bazılar her yediği meyvenin tohumu kurutup saklamış. Diğeri daha özel: arazideki yabani cicek ve agaç tohumları içeriyor.

Not: Solucan kompostumuzu kullandık. Belki ilerde bunu kurutmak gerek. Acaba yaş olnca miktar eksikmiş. Bir diğer sorun: kompost yaş olunca çok fazla solucan elle ayıklamak zorunda kaldık. Yapıldıktan sonra da soluncanlar kuru kilden kaçtıklarında daha huzur verici bir ortama koyduk. Gözlem: soluncanlarımız yenikutulardan çok memnunlarmış: Kalın bır saman tabakasın altında soğuğa, yaş sebzeden gelen nemle kuraklığa, ezilmiş yumurta kabuklarla çoğalmaya hazırlar.

Tohum ektik. Ezgi ile Meltem’in getirdiklerin karışık tohumları çit bitkileri arasında ektik: badem, palamut, erik, vs. Ayrica arazi dışında taşlı bir yamaçta kara çalı tohumu ekildi. Kara çalı her yerdeçıkan bir bitki. Yamaşta 2 toprak çeşitleri vardı. Dikkatle bakılınca bazı yerler taş-ince çakıl altında nemi tutan bir yapıda 15-20 çeşit bitki türü bulunur. Bitişik olan koyu gri taşlı alanda çok daha azbitki, sadece 3 türden, zayıfça yaşamaya çalışıyor. İlerde karaçalıların direncini görürüz.

Not: Yamaçta sel suların yollarında doğal olarak düz/dik kısımları var. acaba düz kısımlarda suları yavaşlatacak birşey yapılabilir mi?

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam