Seranın rahatlığı

Seranın rahatlığı
20/08/2016

7.00da yola çıktık Cumartesi. Araç yine dolu: Fiko’nun evinin bir kaç parçasıyla daha, Rey kafeste, … Yolda 25 Saatte kahvaltı, ve turşu-talaş takası. Onun dışında her yer hala kapalı. İsmail Usta Mandala’nın zemininin yarısı tamamladı. İyi çalışıyor, çok güzel olacak. Adnan’dan ilk solucan dersim: Seslerini duymak, bilimsel çalışmak, solucan saymak ve nasıl toplanılır.

Adnan, Fiko, Celal ağır işlerdeyken tarladan fasülye topladım (ne zahmetli bir iş; taze fasülye yediğinizde farkında olun!), ancak menemen istendi. Yemekler bendense… bakarsınız! Menemen değilmiş, domates az soğan çok olunca ismi farklıymışsa kimse aç kalmadı.

Havalar bu kadar sıcakken, içerde çalışılır. Fiko 4nolu odası serin mavimsi bir gri boyadıktan sonra taş arası doldurdu. DSC_0412 (1)3.nolu odasının taşları arası kuru çimento fazlalığı murç ile kırıyordum. …ziyaretçi gelince işler kaldı. İspanyolca, İngilizce, Almanca ve Türkçe sohbetlerle anlaştık. Kimi Mozambique’ten geldi, kimi süt ürünleri ve yumurtaya alerjili, kimi yıllar önce benimle mailleşti. Akşam hakiki menemen yapıldı. Dibalu süsüSon ışıkta DibaLoo’yu süslemeye başladım.

Gece her oda doluydu ve Ömür arabasında kaldı. İlk defa güzel bir duş yenilenen banyoda ve Hocam Köy’ün günlerde yaptırdığım yatağımda yattım. Tam o noktada ağır yağmur başladı; seranın hala damlatan yerlerini ortaya çıktı. Pazar 7.00: herkes ayakta, kahvahtı yolda. Doğuş şantiyesine işçiler geldi (gece bir grup çalıştı ışıklarda) Pazar 8.00: Solucanlara kavun kabuğu verildi, bulaşık bitti. Fasülye, domates, biberler toplarken, İsmail usta mandalanın zeminini son dilimleri kesiyor. 3/4sini bitirdi. Güzel olacak. Ortası nasıl yapar merak ederim. Fiko kepçeciyi alüviyal toprağı bahçelere taşıtıyor. Raf yapanlarÖmür tavuklara bakıyor ve Adnan deponun raflarını Celal ile akşama kadar bitirecekti.

Ali ile İnci iki arkadaşla geldi. Birlikte araziyi gezdiki. Planlarımızın ayrıntıları öğleden sonra konuştuk. Hedeflere sorun çözerek gidiyoruz, mikro-sorun büyümeden. Rey’in maceralı günüydü: arkadaşı yanlış seçen yoldan sapar, güvenilir dostlarını unutur ta ki dayak yiyene kadar. Başarısı, tek başına bize gelebilmek. Yapılacaklar artık fazla: yıllardır tuttuğum botanik kayıtlarımı askıya alıyorsam, gelecek sefer Irıs galatica/?persicum alanı şeritle çevireceğim.

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam