Ramazan’ın düğünü

Ramazan’ın düğünü
01/10/2011

Ömür’le giden Ali İnci Theresa’yla ben Ramazan’ın düğünü için süslenmişiz; yanımızda ameliyat sonrası “Yine veterinere götürmesinler!” düşünen Çiko başta arabaya binmek istemiyordu.  Elmadağ’ı geçtiğimizde kırın kokularını alınca heyecanlanmaya başladı.  Güneşköy’e varınca arabadan iner inmez deli gibi koşmadı.  2 haftada görmediği alanında tekrar hakim olmak için yer yer koklayıp iz bırakmaya başladı, özellikle Miko köpekciğe kim daha büyük olduğunu hatırlattı.  MırMır kedicik ilgisini fazla çekmemiş, fakat MırMır’ın acısından onu tehdit edip büyütecek köpek sayısı arttı.

RAMAZAN’ın DÜĞÜNÜ.  Maalesef seradaki işlerinden dolayı Bedesten’e giden konvoya katılamadık. Kızın evinde nişan yapılmış. Çok merak ederim…  Çiftlik Mahallesine geldiğimizde masaya otturtular ve yemekler hemen geldi.  İki ev arası yemek ekibi kazanlarda çorba, pilav, tirit, fasülye ve hoşaf hazırlarken, aşağıda başka bir ekip bulaşıklardaydı. Dünden beri her gelene yemek ve çay ısmarlıyorlar.  Nihayet Bedesten’den arabalar geldi.  Kimi çok süslü, kimi olduğu gibi geldi.  Damadımız çok şık, sabah kuaförde başamış, simli saçlı, kolunda kırmızı şerit (sadıcınki yeşil).  Herkesle ilgileniyor: sohbet, bilgi (köy törelerini bilmeyenlere), oyun, yemek ayarlama, vs vs vs.   İki küçük kız abiye elbiselerine daha yakışacak topuklu ayakkabı denedi, şehirde yaşayan genç sahipleri gelene kadar… Davul surna, silah sesi (küçük erkekler yere düşen mermileri toplamak için hemen koşar), sonra elektrosaz ve türkü adapte eden müzisyenler … yüksek desibelde olmazsa eğlenilmez tabii ki!  Herkes varken ilk sohbet geçince neler konuşulmuyor, yaşananlar-umutlar-dertler-çözümler.  Ayrıldığımızda kalabalıklaşıyordu; Elmadağ’a dönerken ters istikamete giden çoktu.  Geceler soğumaya başladı fakat Çiftlik Mahallesinde geç saate kadar sıcak kalacak.  Düğün dün başlamış, yarına kadar devam edecek – bu önemli geçiş için zaman-çaba-para hepsi harcanır!

Yabani Çiçekler (arazide çok az gezdiğim halde):  Yabani havuç, acı marul, Consolida regalis, sarı diken, ?Nigella, Crucifer, Tribulus, Köğek üzümü, Amaranthus, mor yonca
Heliotropium (Bambul oltu) europaeum ince ve bol türleri.
ve hala öğrenemediğim Mavi 5 taç yapraklı (yapışkan sepal/ çanak yapraklı) …

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam