Güneşköy kürü

Güneşköy kürü
08/10/2011

“Sadece bir saat…” Güneşköy’de kalacaktık: birimis hala hasta diğeri grip önce kırıklı.
Oktay’ın mevsimlik ziyareti aslında 3 saatten fazla sürdü; arazide keşfedilecek o kadar yeni şeyler, sevilecek hayvanlar – özellikle MırMır.

Ziraat mühendisler sera yanında bu kış deneme sezona tohum seçiyor. Oktay’a sera göstermek için en uygun gün değil çünkü derin temizlik yapılıyor.  Seradaki tüm bitkiler kaldırıldı; duman kokusundan içerde fazla kalamıyoruz.  Toprağı naylonla kapatıp “seleksyon” dezenfectasyon yapıyor afid sinek larvalar toprakta kalmasın.

Kovanlardan bal almak için arıcı peçesi takılır.  Fermuarı bozuksa bir kemer takılsa arı yine saldırabilir.  Tum arılar kızgınsa… bir bal çıtasının bedeli acı olabılır.
Solucanlar iyi – yeterki nemli olsun tekrar çıkıyor yumurtadan.

Yukarıdan gelen su külübeye gelmiyor artık: seranın üstündeki su deposunu dolduruyor.
Çiçekler:
Acı marul, Yabani havuç, Çörtük-Çöyürotu (dikenli yabani havuç), Dianthus (Karanfil), Consolida regalis, çörek otu Nigella, mor… yapışkan 5 taç yapraklı, mor diken, Verbascum (sığır kuyruğu), engürek, köpek üzümü
Dikilen çiçekler: Kadife, çilek
Dün Cumartesi

  • 100 çocuk (2.sınıf) Güneşköy’e ziyaret etmiş.  60+40 çocuklu gruplar çok – sorulan sorulara, çeşitli ilgilere nasıl yetişilir?
  • Film çekim ekibi arazideymiş.
  • Gece soğuk bazı bitkiye vurdu – patlıcan, kabak,… ama dalda olan patlıcanlar hala toplanılır.  Domates gölgesinden kurtarıldı. Kırmızı biber devam edecek.   Kışlıklar iyi gelişiyor.

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam