Kaçış

Kaçış
17/08/2020

AfterLife  Hayatımızda sınırlı zamanımız varken, iyi niyetli insanlarla olmak isterim; gereksiz sebepsizce sorun yaratanlardan uzak. Doğada salıdırma bir şekilde hayatta kalmaya bağlıdır.  Bir diken kendini savurur, gereksizce saldırmaz.  Bazen karışık bir duruma çözüm oluşturmak için hemen harekete geçmemek; en iyisi geri çekil, olan bitenlerini hazmet ve gözlemle ki gerçek nedenleri anlaşılır, görünenlerin arkasındakiler.

Bir ömrün sona eren bir varlıktan neler öğrenilir? Bu diken kime göre "bitti, değeri kalmadı" der.  Kime göre gizemli bu sanat eseri derin düşündürür; ne ince, zarif bir hale geldi... 

Dün, 15.8.2020, Güneşköy kurucu üyesi olan çok değerli Yavuz Ataman kansere karşı hayatını kaybetti. Erken gittin... Cennet senin olsun, bu dunayda verdiğin destek ve huzurlara karşı şükranla anımsıyorum.

  

  

  

  

    

         

 

Bizim batı sınırın kuzeyinde 1993 yazılı kup kuru bir çeşme vardı. Şevki ilgileniyor.  Çeşme nasıl açılır takip ederiz. 

Ağustos'un ortasında haftalar salatalık veren bitkiler kurumaya başlarken hala ürün veriyor - hayatta kalma güçü.  

Fasülyeler bu hafta verilmedi ki gelecek hafta bol verilecek. Bezelyeler ekildi, 4 sıra solucan gübreli, 4 sıra koyun gübreli, ve biri gübresiz.  Gübrelerin etkisi ölçeriz. 

Bu hafta dağıtılan paketkinde sezonun ilk defa soğan var. Bu sene büyükler. Okan'ın soğan salatası: ince doğranmış soğanı bir saat tuzda bırakıp iyice yıkayın.  Maydanoz, zeytin yağı ile sumakla karışılır.  Bu haftanın paketinde soğan yanı sıra ada çayı, nane, acur ve bal gibi küçük tatlı İspanyol "Kantalup" kavunda var.  Biber üç çeşit: sivri, dolma ile atom - domateslerin kese kağıdında. Ne kadar atom biberleri ayrı koysak dikkat etmek gerek.  Çabalarımızı sabote eden tozlayıcı var: atom biberleri ne kadar tatlı biberlerden uzak eksek, bazı böcek iki yer arası uçtuğu için tatlı biberler arası çok acı biberler çıkabilir.  En iyisi, sapına yakın kesip hafifçe tadından alırsanız, acı sürpriz önlersiniz!

Neem fideleri büyüyor. Maydanoza mı benziyor?  Doğukan, herşeyin tadına bakma deneme! Türkçesi Tesbih ağacı, meyvesini de denemiştin.  Bunlar insana zehirliymiş.  Böcek kovucudur.   Kim serada geri dönüşüm sistemi geliştiriyor: kağıt, plastik ve cam-metal ayrı toplanınca tüketim profili çıkıyor.  Buna göre alışkanlık değiştirilebilir. 

Tam öğlen tüm güneş saatlerimizin gölgeleri üst üste gelir. Bir ayağın gölgesi sonraki ayağa düşer, ve yatay tabliyenin gölgesi hepsini kapatır.  Kaç kişi güneşli her gün gerçekleşen bu uyumu fark eder? Etmezseniz de Dünya kendince dönmeye devam, ve galaksinin etrafında yüksek hızla dönen yıldızımızın etrafına da dönecek. Homo sapiensin farkındalığı konusunda yorumum yok. 160 milyon yılda yaşamış olan dinozorların bıraktığı kemikleri yanı sıra, bizler 65 yılda kaç ton plastik okyanuslara attık? "Bişi olmaz..." diyip, farkında olmadan, ta ki biosfer isyan etmeye başladı. 

Sabah olmadan yola çıkacağız diye akşam yemeği sonrası kuzey doğu tarafındaki vadiden killi toprak toplayacaktık.  Gece yürüyüşü ap ayrı... Fotoğraflar az yansıtır. Güneşköy'de bunun etkinliği yaparız Korona günleri yeterli geçince.   Geceler artık sıcak değil, 4ten sonra üşütür bile: Ağustos'un yarısını geçti.  Doğukan soğuktan dolayı dışarıda uyumadı mı?  Hayır: bank dar ve sinek fazla.  Serada uyutmayan bir kirpi gelmiş, sağa sola gezerken.  

 17 Ağustos, 21 sene önceki depreminden 2 saat sonra kalktım.  Sabah saat 05.15'te ayın son hilal hala görünüyor - 2 gün sonra tekrar doğacak.  Yukarıda çoban yıldızı, Venüs parlıyor.  3 sene boyunca beni Güneşköy'e getiren arabamı satışa çıktı; son seferi olabilir.

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam