Mandala’da düzen

Mandala’da düzen
10/09/2011

Bugün’ün ana hedefimiz Mandala’yı toparlamak. Mandala = 2007’de inşa ettiğimiz saman balyalı bina 4 yıldır ilk amaçtan kaydı…   Sabahın ilk ekibi (Ali-İnci) öğlene kadar pergola/ gölgelik bitirdi ve taş deposunu düzenlemek.  2.ekip (Evren-Gözde-Özgür-Senem-İlke-ben) Mandala’da yıllar içinde bırakılan/birikilenlerini ayıkladı.  Neler keşfetmedik!  Yeterli yüksek yerler olmadığından asamadığımız 3 kuş yuvası, 3 çift çizme,’müze’ye koyulacak örnekler  (petek, taş, kaplumbağa kabuğu…), çaydanlık, tüp, tabaklar, çocuk faaliyetinde faydalı olacak olan kumaş, kutu, kağıt, vs.

Çardak altında büyüyen 4 zerdali (kaysı) ağacın üçü son baharda yeni yere taşınacak. En güneydeki en fazla gölge verir.  Oniki direğin dibinde birer asma dikilir; büyüyene kadar Tamera’daki gölgelikler gibi siyah açık kumaşla kapatılır. Mandala’dan çıkan 3 kuş evi yüksekte asılacak…Gölgeliğin ahşap yapısı bitti (Perşembe 2 ayrı ekip çalışmış); Siyah dokumayla kapatılacak, kuş yuvaları asılacak…

1. sanat faaliyeti

Çiko’ya tasma ve zincir alındı; artık ürünlere zarar veremiyecek. Miko (köpek yavrusu) ve Mırmır (kedi yavrusu) birlikte oynuyor.  Bir kaç gece önce yabani domuz araziye gelmiş; Mart’ta gelen zoolog bırakılan iz/dışkıtan aynısı söyledi. Öğlen havada tek bir doğan vardı; diğer kuşlar kaçmış. 17.00den sonra arıkuşları hala geliyormuş.  Mandala’nın üstteki pencerede 3 kara kovan duruyor geçen seneden.
Kapı yanındaki çitler tamam

Theresa da vardı. Köyde Nilgün’le görüşebildi

Yemek: Yeni yöntemi uygulandık: gelen herkes ya ortak paylaşılacak yiyecek hazırlar veya yoldan alıp pişirir.  Bugünki menüde türlü, taze fazülye, peynirli erişte, ve 2 kek

Yabani çiçek (sadece klübe-Mandala-Taş bina arasındaki üçkenin içinde):  Yabani havuç, sarı hindiba, mavi hindiba, acı marul, engürek, dikenli y.havuç, bambulotu, çöyürotu, kirpibaşı/topuz, karanfil, çakır dikeni (sarı diken), Çoban çökerten, Consolida regalis, ?Consolida… (C.regalis’in ucu helozonlu, sığır kuyruğu, köpek üzümü, büyük adaçayı, karabazotu (ballıbaba)

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları