Mandala’da düzen

Mandala’da düzen
10/09/2011

Bugün’ün ana hedefimiz Mandala’yı toparlamak. Mandala = 2007’de inşa ettiğimiz saman balyalı bina 4 yıldır ilk amaçtan kaydı…   Sabahın ilk ekibi (Ali-İnci) öğlene kadar pergola/ gölgelik bitirdi ve taş deposunu düzenlemek.  2.ekip (Evren-Gözde-Özgür-Senem-İlke-ben) Mandala’da yıllar içinde bırakılan/birikilenlerini ayıkladı.  Neler keşfetmedik!  Yeterli yüksek yerler olmadığından asamadığımız 3 kuş yuvası, 3 çift çizme,’müze’ye koyulacak örnekler  (petek, taş, kaplumbağa kabuğu…), çaydanlık, tüp, tabaklar, çocuk faaliyetinde faydalı olacak olan kumaş, kutu, kağıt, vs.

Çardak altında büyüyen 4 zerdali (kaysı) ağacın üçü son baharda yeni yere taşınacak. En güneydeki en fazla gölge verir.  Oniki direğin dibinde birer asma dikilir; büyüyene kadar Tamera’daki gölgelikler gibi siyah açık kumaşla kapatılır. Mandala’dan çıkan 3 kuş evi yüksekte asılacak…Gölgeliğin ahşap yapısı bitti (Perşembe 2 ayrı ekip çalışmış); Siyah dokumayla kapatılacak, kuş yuvaları asılacak…

1. sanat faaliyeti

Çiko’ya tasma ve zincir alındı; artık ürünlere zarar veremiyecek. Miko (köpek yavrusu) ve Mırmır (kedi yavrusu) birlikte oynuyor.  Bir kaç gece önce yabani domuz araziye gelmiş; Mart’ta gelen zoolog bırakılan iz/dışkıtan aynısı söyledi. Öğlen havada tek bir doğan vardı; diğer kuşlar kaçmış. 17.00den sonra arıkuşları hala geliyormuş.  Mandala’nın üstteki pencerede 3 kara kovan duruyor geçen seneden.
Kapı yanındaki çitler tamam

Theresa da vardı. Köyde Nilgün’le görüşebildi

Yemek: Yeni yöntemi uygulandık: gelen herkes ya ortak paylaşılacak yiyecek hazırlar veya yoldan alıp pişirir.  Bugünki menüde türlü, taze fazülye, peynirli erişte, ve 2 kek

Yabani çiçek (sadece klübe-Mandala-Taş bina arasındaki üçkenin içinde):  Yabani havuç, sarı hindiba, mavi hindiba, acı marul, engürek, dikenli y.havuç, bambulotu, çöyürotu, kirpibaşı/topuz, karanfil, çakır dikeni (sarı diken), Çoban çökerten, Consolida regalis, ?Consolida… (C.regalis’in ucu helozonlu, sığır kuyruğu, köpek üzümü, büyük adaçayı, karabazotu (ballıbaba)

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam