Kış sabahı

Kış sabahı
03/02/2019

Dönem tatili bitmeden önce son bir gece doğaya yakın kalmak... 

Ondan önce HisarKöy'e gittim.  Çarşamba günü Ali Gökmen'in ODTÜ'ye getirdiği 10 gençten birkaçıyla görüştüm. Sohbetlerde kim kimin çocuğu, ne zaman doğdu, yetişkin okuma yazma dersleri yeni yerleşkeye taşınınca çocukların okulları sonra, akşam eğitimi verilirdi.  

Buraya bir not:  sınav hazırlayan ders anlatımı destek isteyen herkese faydalı http://www.khanacademy.org.tr/

Aniz yakan Güneşköy'e ilerleyen karanlıkta giderken tarafımızda bir tarla alev alev yanıyor.  Anız yakma ne kadar faydalı... görüşler değişiyor. 

 Gece soğuk ama az donan hava.  DibaLoo'daki sular tam donmadı.  Bitkilerin yüzeylerin donmuş çiğ güneş görünce hemen çözülür Thawing moss  

8.45 Uzaktan bir gürültü... Bedesten yolundan HisarKöy'üne inen dört hafriyat kamyonu sürü halinde koca karınca gibi köye doğru hızla yaşlaşır.  Boş olmaları gerek.  Zaten bozum olan yolların delik ve çuvurlara vura vura ilerlerler. Taş ocağın sapında durmadan Kılıçlar yönüne devam doğan güneşin ışınlarından Balaban Vadisinin dumanlarında sesleri kaybolur... ve doğanın sessizliğine döndüm.  Bir güvercinin kanat çıpması 9.ayakta, uzakta bir köpek havlaması; yine bir kanat sesi - 90m uzun kuleleri benimsediler güvercinlerimiz.  21ci yüzyıl güvercinliği ise değerli ürünü toplanması iyi düşünülmemişler.   Şantiyenin bitmesi sessizlik yanı sıra çöp miktarı iyice azaldı.  Beton kalıpların deliklerini kapatan silikonları hala bulunur, artık gün işiğından iyice kızarmış.  Tam karaçalı meyvenin rengi, kamuflaj için iyi!

Üstümüzde Esenboğa'ya okulların açılmadan çocuklarca getiren bir uçak.  Reklama göre "13 saniyede bir bir uçak" Türkiye'nin göklerinde.  

2019 sezonun çalışmaları başladı: sırık domates ve biber tohumları dikili.  Havalara bağlı filizlenir artık.

Hisarköy'ünde 4 gün önce ODTÜ'ye ziyarete gelen gençlerle görüştüm. Özlem ile Esma 2006 yılında yumurta boyadılar küçükken. Bugün malzemelerimiz daha iyi, ve daha sade anlatabilirim. Kalemlerimiz daha uygundu,

Akşam Hisarköy'den Güneşköy'e giderken kararan akşamda bir tarladan yanıyordu. Anız yakma ne kadar iyi ya da kötü? Akşam

Güneş Saatlerimizin özel bir saati öğlen, her ayaçın gölgesi öncekine düştüğünde: Her gün öğlen viyadüğün ayakların gölgelerin birbirine düşer. Şubat'ın başında 11.20 cıvarındadır.

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam