Kış gelmeden

Kış gelmeden
15/11/2009

Son aylarda ancak ayda bir gelebildim araziye.  Nasıl enerjimi yeniliyor…

Dünki yağmurdan sonra bulutlar arası mavi gökyüzü görünüyor.  Kasım’ın güneşi kızartmadan bazen ısıtır, bazen soğutucu meltem hareket et/edemeyenleri üşütür.  Renkler canlı, siyah nemlı toprakta kuru otlar altın rengi, yeşil yapraklar arası tup turuncu ayni sefa. Kokar ağaç (akasyagillerden mi?) ve batı cephedeki akasyalar gür – artık yaşar.  Geçen sene dikilen meyve ağaçlarından bazılar hala yaprak dökmedi: yılın son anları sap sarı yaprakla kutluyor.

Çoban çikerten tohumlarına karşı biraz gecikerek müdahale: makasla sapı keserken fasülye boyutunda kirpi kadar dikenli olgun tohumlar fazla dökülüyor; yinede ne kadar atabilirsek o kadar iyi ….   Yemekten sonra yöntem bulduk: meşale ne kadar dikkatla tutulursa, kesilen sapların ucundaki kirpicikleri döktürmeden bir karton kutuya sokulur – kirpicikleri polar kumaşa hemen yapışır; ya da sonradan yerden toplamak gerek.  Sistemi kurdum; gelecek ziyareti işi bitiririm.

Yakın bir araziden traktörün motor sesi: tarla sürme zamanı.  Biz damla sulama hortumlarını topluyoruz.  Hisar Köyünde bir horoz öttü. Biberiyemizi kışa karşı samanla sardım. Vadiden silah sesi: avcılar can peşinde.

Son’kutu dağıtımı’ için kuruları ve salçaları hazırladık – dördüncü Güneşköy Organik Sebze projesi sonuna eriyor – tüm çalışan ve katkıda bulunanlarını kutlarım Smile

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et