"Keşke Herşey Gönlümüzce Olsa..."

"Keşke Herşey Gönlümüzce Olsa..."
05/04/2022

"Keşke herşey gönlümce olsaydı" diyene, gönlün ne istediğini sormak isterim.  Tercihlerimiz bizi nereye götürür bilsek, ve milyarlarca kişinin gönüllerine göre yetmez, sırf yoldaki hayvanlara sorsak... bu dünya ne kadar yönlere çekilmiş olur.  Bazı olaylar güven ve umut veriyor: Elmadağ'a gelince, cep telefonum çaldı "25 Saat'te çeketinizi unuttunuz!". Cebinde cüzdan, kimlikler, paralar... Ayfer hanım, iyi ki varsınız.  Ramazan pidesi alıyoruz.

Kıvançlar'a ziyaretimizde, herkese kitap, ve OrtaOkulun kütüphanesine bir torba dolu kitap. Kardelen direkt boyama kitabı istedi; yaprakları tek tek veriyoruz, bir resmi güzelce renklendirdiğinde bir yaprak daha seçebilir. Artık çok dikkatli dolduruyor, beyaz kalmıyor.  

YoldaHayvan  Kuşkusuz kış artık geride kaldı. Her yerde can yeşeriyor, hayvanlar yollarda görünüyor. Dönüşte yokuşun virajında büyük bir kaplumbağa araçlar arası geçmeye çalıyordu; çok korkuyordu.

 

Çiftlikte Tahir'in keçi sürüsü büyüyor. Ne kadar oğlak var. Kimi bu sabah doğdu; hemen ayağa kalkar... Geçen sene doğan Claire'i yavrusu Tahir: Annesi gibi yine siyah beyaz.  Bu yaz susuz olsa, hayvar ne içer? Hayvancılık çalışanlara sigorta imkanı olsaydı... zorlanan durumları arasında kuraklık, susuzluk. "Zorlu koşullarda sistemler küçüğü bitirir, büyükler büyümeyedevam eder". Koyunlarsa akşam çiftliğe döndüğünde yavrularla kavuşuyor: Anne neredesin?!? Gün boyunca anneler yamaçlarda gezerken güzel süt oluşturduktan sonra kendi yavrularını arıyor...

Seda'ya ziyaret ettik; sohbet ede ede akşam geçti ve yatma vakti gelince çek yatları açıldı. Sobanın ısısı yüksekti.  Yattık, Seda sahur için sessizce kalktığında uyanıktım, fikirler karanlıkta aklımda oynuyordu.  Uykum yine geldi güneş iyice doğduktan sonra. Seda mutlaka kahvaltı sunacaktı, oruçlu olduğu halde. Anadolu'nun cömertliği... iyi ki komşuyuz.

Öğlen viyadüğün etrafında leylek havada.  Bahar geliyor. 10 gün karsız geçti, bahar gelmiş deriz, umuyoruz ki kalır.

ve tarlada traktör ekinle meşgul. 

25cm çapında serpantin kaya bu kış dikeyde çatladı.  Kayanın yüzeyinde bir ek  burun gibi yatay planda koptunca alına bağlı kaldı.  

3 sene önce diktiğim bu Sambucus nigra gömülmüş testiden süzülen sulardan hayatta kalabildi.  Özellikle yazın mümkün kadar 5 litrelik testiyi dolu tutardım. Testi son aylarda serbest gezen keçi sürüsünden birinin ayağın vuruldu; yine su tutar, ama buharlama daha fazla olacak.  Mürverin ilk 3 sene tamamlanmış, ve şimdiden yeşerdi, bakalım ne kadar dayanır. 

Likenler ne parlak! Sağlıklı temiz hava işareti (havadan beslendikleri için hava kirliliğe tahamül etmez), bunlar tamamen kuruyup tekrar canlanabilen bir can türü.  Bitki deği

Menekşeler minik ama dik duruyor, döllemeye gelen arılarını beklerken. Göletin yüzünde alglara rekabet eden yeşil yapraktı bir bitki yayılıyor. Köklerin gelişen ağı algların içinde.

Tabii ki kış geçer geçmez badem çiçekleri açıldı. Çalılar arıların vız vız seslerini ile titriyor.  Fotoğraftaki arıyı görüyor musunuz?

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam