İlk tohumlar

İlk tohumlar
17/04/2011

Yaş havayla başladıktan sonra bulutlar hafifledi, güneş azcık çıktı.

Ağaçlar yeşillendi; Şevket’in yeri geçitiğinde Güneşköy’ün arazisi görünmez oldu.

Çok gelen oldu: çalışanlar dışında 10 kişiydik. Kimi erken geldi, kimi daha geç. Atölyenin yeri uzkata, yakında … yoksayapmazsak mi?

Çiçekler fışkırıyor; birbirlerine girip karışıyorlar. Geçen ay açanlar artık tohum oluşuyor. Bu yıl sistematik kaydettiğimden artık bir çoğu tanıyorum.

Adonis, iğnelik, düğmelik, veronica devam ediyor.  Minik yabani menekşeler de.   Bu hafta başlayanlar: Papatya, kurt soğanı,yemlik çiçeği (ona benziyor, tam emin değilim.  Fotoğrafa dikkatli bakın – bir çiçek kaç böcek barındırır?).  İğnelik ve Çoban çiçekleri tohum oluşturmaya başladı.

Hayvanlar: Bu kadar yeşillik varken kocaman salyangozlar çıktı.  Isınan havada kertenkeleler hızlanıyor; biri kısa kuyruklu – kime kaybettin? Kuşlar ortaya çıkıyor.  İbibik uzakta ötüyor, patikada tarla kuşu kosuyor, taşta diğerlere sesleniyor. Saka kuşu da gördük

Atila, bademlerin çiçekli.  Çilekler de. Labirentin yarısını ektim, haftaya bitiririm.

Jeoloji: Hisar Köyün çevresindeki yeşil renkli serpantin taşı milyonlarca yıl önceki okyanus kabuğun (oceanic plate) malzemesiymiş.

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam