Güvence

Güvence
08/06/2022

3Leylek  Hisarköy'deki leylek yuvasında 3 yavru güvende büyürken, Güven konuşsak?

Sabahımız yüksek güvende olan Roketsan'da başladı. Fotoğraf yok tabii. "Tebelluğ etmek" ifadesi keşfettim. Sosyal sorumluluk programları arasında Elmadağ Kadın Kooperatifinden yerel ürünleri en yakın yerlede tüketilmesi olur mu? Bilir misiniz, Ankara'da satılan sebze, meyve ürünleri kaç kilometre yapar masanıza gelmek için? Bunu hem ekonomik hem ekolojik pahası olur: kaç milyon kilometre, bugünlerin hep zam gören yakıt fiyatlarla ne kadar para ister, ve daha temelde karbon ayakizi ağırdır.  Ürünün yetiştirildiği yere ne kadar yakın, yerel ürün yiyince tüm bu maaliyetler düşer.  

BortuBocek Bitkilere saldıranlara karşı kimyasal olmayan doğal çözümler var.  Doğaya bakınca, kendi geliştirdiği mekanizmalarını anlarken zayıflıkların bilince istenmeyen türlere direnç oluşturulabilir.  Aslında, milyonlarca yıldır kompleks doğal dengelerini yerinde; Homo sapiens gelip bozduğunda kendisi biraz daha derin algılarsa, dengeye destek verilir.

MorHatmi Güneşköy'e varınca derin yoğun koyu bordo renkli hatmi çiçekleri dikkatimi çekti.  Bunun tohumu geçen sene dikmiştik. 

CamdaDolu Güneşköy'e gelince yemek sonrası tarlada çalışacaktık... Patates böceği toplanacaktı mesela...  Ancak bu dönemdeki şiddelti yağmur açılan bulutlardan döktü, ve hızlı şekilde doluya geçti.  Yoğun yağmurların sesini bilrdik, dolu eklenince davul çalınır oldu.  Dışarıdaki bitkiler ne halde? İlerde anlarız. 

DoluDolu Dolu uzun yağdı.  Yağmurlar dinince çıkıp fotopraf çekene kadar yarısını erimiş oldu.  

 SelBahcede  Yıllardır görmediğim bir sel meyve bahçesine kadar indi. İlk yıllarda şiddetle akan sular taş ile toprak indirirdi.  Tekrar oldu, bu sefer 15 yıllık ağaçlar direndi.   

SelYatagi Kanyonudan çok su geçti: dibinde büyüyen otlarını yatırdı.  Geçen sene diktiğim 2 söğüt iyi durumda.  

Kaynak Servis yolundan inen yağmur suları artık yönlerdirdiğimiz yerden geçiyor: Servis yolu çıkış noktasından itibaren kaya dolu. Yol iyice şekillendi, üstündeki sert zemin de kaydı. 

PitirakDemeti Servis yolun kenarında yağmurlardan su dolu toprakta pıtırakçıklar çıkıyor. Bir demeti topladım. 

Sera Serada pazılar tohuma geçti. Ağı yapan bir böcek fark edip sarmış...  

Travers  Viyadükte traversler geldi.  Yakında yerine getirilir, üstünden raylar koyulur... ve kim bilir ilerde tren bile geçer.  Baştaki soruya cevap: Ankara uzaktan benleniyor: 50 bin kamyon 50 milyon kilometre yoldan ürün getiriyor.  

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam