Gel zaman, git zaman...

Gel zaman, git zaman...
22/01/2021

        Vadiye "Karlar olsun, tarlalara su olsun, bereket... Çilesini çekelim; gülüne bakan dikeni çeksin."  Çiftlikten tereyağ, ve haberler: Tahir'in keçileri çok güzelmiş, rengarenk!  

Yamaçlarda sığır kuyruk yaprakların altına yine tohumlar koyarak geçtim.  Kuru Göl etrafında çalışarın altında öksüzoğlan çok. Don onlara dokunmaz, üstlerini süslenir.   Ağaç yosunlar yem yeşil. 

2005 yılında ortaya inen batı sel yatağında setler yaptık.  Önder, Ramazan, Seher ile başka kimler vardı?  Artık o taraftan inen suları toprak emiyor. Nadiren Kuru Göle kadar iner. 

Ocak'ta karaçalı meyveleri koyu kızıl. 

Rengine dayanamayıp topladım.  Mutlaka ilham gelir.  Mantara benzeten var, ancak mantar spiral yapmaz. Ancak daire "fairy rings" oluşur.  

Yamaçlarda gezerken her zamanki gibi çöp toplamaya hazırım.  Bugünkü buluşlar arası açılmamış pembemsi sıvı bu paket: tilki için kuduz aşısı, hala geçerli.  Nereden geldi? Tilkilere kim verir! Köpek aşısı neden yazmıyor? Bugün geze geze bol çöp topladım.

Geçen sene işaretlediğim İris bitkilerin yerinde yapraklar görünüyor, yakınlarda işaretsiz başka yaprak var.  Takip edilecek.  Bu erken çiçeklenen türlerini döllenen yapan arılara yuva yapmalara boğa dikeni sapı dallara bağladım.  

Yemekler zengin: Suna'nın patatesli böreği, İnci'ninki ıspanaklı.  Salata benden - marul, roka, ıspanak, küçük çayırdüğmesi, ebe gümeci, turp otu, tere ve dere otları.  Buzlu suda sebze yıkama el soğutur! Havalar ancak öğleden sonra ısınır. saat 14.30, dışarıdaki musluk dondan hala akmıyor, kovada kaya sertliğinde 10kg buzla dolu. 

Güneş batarken Adnan kaynakla son bir bağlantı kurdu dönüş yola çıkmadan.  Haftalardır 21.00e kadar herkes evde olması gerek, hafta sonlarıyse 60 saat "Evde Kal" kuralı uygulanıyor. Bazı ülkeye gevşek, başkalara göre sert.  Yeter ki sağlık olsun.  

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam