Gece gölette

Gece gölette
02/06/2019

İşler ciddi ciddi başlıyor.  Eller boş değil, kamyonet dolusuyla geliriz: GiDYO kampına hazırlıklı mutfak tadilatına adım attık - itfaye meydanından tezgahlar yoğun yağmurlu yoldan sonra vardı.  Çelik, su-soğuk-hava etkilemez; dışarıda bekleyebilir.  İbrahim direkt Ankara'ya nakliyeci Orhan'la döndü - yapılacak işler çok.  

Sarma   Ramazan'ın son günleri.  Pazartesi Arife...  Pazar öğlen Ciftlik Mahallesinde Seda ile Nazlı yapram dolması sarıyor.  İlk denemelerimi Seda beğenmedi... "Eğiliyor, daha sıkı olması gerek". İyi öğretti.  Benimkiler sağ aşağıda...   

 Patates böceği ayıklarken, bir öbeğine kaç dakika odaklanıyordum... Ani bir hareket! Altından bir yeşilistan kaçtı! Yeşilistan!  Çok faydalı bir kertentele.  Her tür böcek yer.  Zararlı değil.  Korumak gerek.  Korkmadan, içgüdüsel reklekslerimizi kontrol altına alalım.  "Türkiye’de bu tür koruma altında olup avlanması ve öldürülmesi yasaktır. Her yıl düzenli olarak yayınlanan av yasak listelerinde de yer almaktadırlar" yazıldı.

 Kırık kenardaki sarı izlerinden tahmin ettik ki erken yiyen oldu.  KiminYumurtasi   Bu 3 yumurtadan kimler çıkacaktı?  Kaplumba yumurtaları yılan mı beğenmiş?                                   Boyları yanındaki 1TL paraya göre anlaşılır.

 

MSS90 (90m uzun Mobil İskele Sistemi) viyadüğümüzün 6cı ayağından 7sine doğru geliyor.  Çalışmalar gece bol ışıklı devam eder.  Saat 23.00te sulama göletine çıktım kurba orkestrasını kaydetmek için. Kayıtta kurbağa vraklamaların arkasında üstümüzden gelen insan sesleri ve metalik vurmaları. Sabah ezanı öncesi tekrar erkek sesleri bağırıyordu. Zaten kuzeye bakan pencereden yoğun ışıklar odaya giriyor. Gece 3te kalkıp tur attım. Soğuk değil. Kuşlar kurbağalar köpekler sesleniyor karanlıkta. Buluttan son hilal görünmez. Ankara ne kadar boşsa ışık kirliliği batı ufuğunda keskin. Karanlıkta yürürken ara ara kafa lambası gerekise, seraya dönerken MSS'e doğru yürürken göz korumak gerek. Işıkları köreltir!

Tavukların empati potansyeli sınırlı olduğunu bilirdik. Yumurta elimizden kaysa hemen onu yemeye koşarlar. Bugün kümes yanından gelen sesleri dikkatimi çekti. Hevesli bir grup tavuk ortada bir nesneye gagalamakla meşguldu. Odakları??? Bir tavuk mu? Celal'i çağırdım: hozorun ayaklarını saran ipini kesti. Kanlı kuşu karantinaya aldık küçük kümeste - sabaha kadar toparladıysa, tavuklardan biri yine hedefliyordu. Bu bir intikam fırsatı mı? Yoksa basit içgüdüsel bir tepki mi?

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam