Bir gün kala

Bir gün kala
03/07/2022

Tarlada Tarlada hepimiz ot çeke çeke çalıştık. Dereye daha yakın döver biçer iş başında.  Elmadağ'dan Vahit Hisarköy'ün buğdaylarını hasatlıyor.  Ayran için teşekkür ederiz.   

Söğütün gölgesinde getirdiğim kitaplarına baktıktan sonra, Kardelen birini beğenip saatlerce taşıdı. Arada bir açıp "Acaba bu kuşu görebilir miyiz?" kataba danışıyordu. Çiftlikten karadan kestirerek, iki tepe arası geçitten viyadükte çalışan aracı görünüyor. Kardelen'in terlikleri her zaman ki gibi yanlış ayakta yürüyordu. Seraya gelene kadar ne kadar çorabına ot girdi, ama hemen hemen şikayet etmedi. 

Tarlada çalışınca acıkmış.  Seraya gelince Elif farklı otlu salata hazırlarken, Kardelen kağıt kalem talep etti.  Kendi çizdiği şekli hiç boşluk bırakmayacak dolduruyorurken "Sen benim en güzel ablamsın" Elif'e dedi. Elif'in salatasında topladığı sirken (Karanfilgillerden, Latince adı Chenopodium album) ve çıtlık (Chondrilla juncea ak hindibağ, Niğde'de "çukur), ve de nane, semiz, pazı, ekşimen (Latince'de Rumex acetosella, kuzu kulağı), maydonoz ve roka içerdi.  

Daucus carota yoksa Artedia squamata - bitki ne olsa, tohuma geçtiğini bu şekilde görmedim.  Acaba, bu yılın fazla yağmurlardan mı etkilendi? Hem şekli, hem altın rengi çarpıcı.

Kanyonun şekli değişiyor. Taaaa ağızına kadar yürümeden kenardan indiğimizde bir kaya oynayınca altında Elif bunu fark etti. Nimfa; "biyolojide, bazı omurgasızların özellikle böceklerin yetişkin aşamaya ulaşmadan önce kademeli metamorfoz geçirdiği olgunlaşmamış formuna verilen isimdir. Yetişkin böcek haline benzemektedir" Hayatta kalır mı, yem mı olur? Yarın ne olacak? Kesin olan yarın Elif'in yaş günü, 11den gün alacak.  Zaten olgunlaşıyor, kardeşine iyi bakıyor, İngilizce çalışıyor, tarlada ot çeker, otların bir çoğu isimlerini bilir... 

Görkemli, çekici. Kokusundan bilinir.  Bu soğan çiçeği kaç böcek çekti? En azından 2 kesin. 

Yine Zübeyir'in kirazlardan toplamaya geçtik. Arkada arılar çalışıyor.  İlerde biz kurabiye etkinliği yapsak? Kirazlı yulaflı toplarda tarçın olur, ama pekmez olmasın: yüksek ısıda kanserojen madde oluşur.  Yer elmasından çips olur!

Viyadüğün kenarındaki direklerden asılı tel kuranlanlar zevkle şarkı söylerek stres atıyorlar. Kuşkusuz asla yapamayacağım bir iş!

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam