Bayram nöbeti

Bayram nöbeti
25/07/2021

Yapılacak işlerden biri tüm salatalık ve kabakları "Sıfırla"mak gerekecek.  Toplanmazsa, bitkinin gücü tohuma geçer, yeni çiçek açıp taze meyve oluşturmaz.  Bu sebzeler bilimsel olarak çiçek-tohum arası meyvedir.

SalatalikTopla Bu mevsimde sürekli ürün toplamak gerek.  Görevlerden biri salatalık ve kabak "sıfırlamak"tı.  Toplanmazsa, tohuma kaçar ve bitkinin gücü tohuma geçer.  Toplansa, tohum oluşturmaya hedefleyen bitki sürekli çiçek açıp meyve oluşturur.  Bunlara ne kadar "sebze" desek, çiçek ile tohum arası biyolojik olarak bir meyvedir. Her sabah salatalık toplayınca sol koluma uzun kollu gömlek güymek ne kadar korur, yoksa 

"Bahçemiz 21" haftalık sebze paketlerden alan kişlerden biri ziyaret etti.  Bilinçli ve anlaşlı ziyaretçi iyi gelir. Sürdürülmesi için davranışlar hassas olunca uyumla yola gider. Birlikte ifadeler oluşturduk; ilerde pekiştiririz. Olumsuzdan başlayıp hedeflere doğru adım attıyoruz.  "Cesur adım at!" demek yetmez, hele insanı korkutabilir.  Gerçekçi adımlarla sağlam yolda devam edilir.   Ah bu hukukçu dilinden anlasam, taahüt, ihtatname, matsap... Bilmesem de olur belki.. 

Sıcaklıklar basıyor ağır ağır. Sabah 7.05te hava fazla sıcak! Bu kadar salatalık toplayınca, mutlaka turşu yamamız gerekecekti.  Öğlen çalışmak için çok fazla sıcak. Hepimiz siesta yaptık. 60 kavanozdan daha fazla yapardık gücümüz yetseydi.  Salatalık, sarımsak, baharat, nohut, maydanoz, sirke, tuz, limon tuzu ve su.

Havalar nasıl sıcak! 40 dereceden fazla olmuş, akşamlar dinmiyor... Dışarıda yatılır bile. Gece tüm kapılar açık uyuyoruz. Bir dezavantaj Herkül serbest ve seradan geçer; kendine kuru ekmek alıp çıtır çıtır sesli yer; ve sabah erken uzaktaki köğeklere havlar! Bir çıksan, dışarıda havlasan ki sene daha net duysunlar! Bu sıcaklığın bir faydası hızlı kurutmak! Böylecek yeni bir ürün denedim: kabaklar ince dilimlense, güneşte kurutsak? Çok lezzetli!

Çiftlik Mahallesinde bayram kutladık.  Seda geldi, ameliyattan sonra platinli.  Bayramın ikinci sabahı kahvaltıya gelen Ayrancı Organik Pazarın  müşterileri Kahvaltıda. Bu bağlantılar ne kadar değerli. Organik pazarın denetlemesi sıkı, ciddi çalışıyorlar. Tezgahta satılanları tarlada üretim var mı? Alan yeterli mi? Uymayanlar atılır, sahte ürün varsa tespit edilir. Dürüst olmak önemli diyor İbrahim Kıvanç. Hak vicdan olanlara verilir.

Hak konusunda bu sene öne çıkan bir konu SU. Bu yılın düzensiz yağışlardan çarpıcı sonuç kuraklık. Tabii ki buna su kullanımı önemli bir faktör. Mayıs'ta kurulan Balaban çayı sağınak yağışlarda yine akmaya başladı. Şimdi kurudu tekrar. Nedeni? Daha yukarıdaki çiftçiler fazla sulama yapıyor, mısır çok su ister. Salma sulama ne kadar toprağa iner, ne kadar buharlanır? Ali hoca ölçtü: damlamayla 8 dekar 100 ton suya ihtiyaç (dekara 12.5ton), salmaysa 2.5 dekarda 240 ton su kullanıldı. Bir dekarda 96 ton su eder, 7.7 misli daha fazla su verilir. Başka bir kriter, verilen su ne kadar köklere iner? Damlama borularını kurmak masrafsa suyu daha verimli sunar bitkilerin dibine. 2004 yılında su kaynağı aradığımızda farklı komşuyla görüştük. Ekrem Dayı ile anlaştık: sondajımız Balaban deresinin kenarında 30m derinlikte.

Arazisinden geçme hakkı veren Ekrem dayına hem bir ödeme hem su kullanma hakkı verdik. 2007 ve 2008 yıllardaki kuraklıkta faydalandı. 2008 yılında sadece Ekrem dayı ve Güneşköy'ün ürünlerini olduğunu biliyorum (doğru olmayabilir). Ekrem dayı, Arife gününde vefat ettin. Ne kadar güzel şekilde anımsıyorsun. Mekanın cennet olsun.

Elif'in bir kutlaması: 10 yaşına girdi, ilk okul mezunu oldu.  Bu olgunlaşmaya uygun bir hediye aradım. Onlarca yıl önce bioloji öğrencisi olarak laboratuvar çalışmalarda "dissection" yaparken, aletlerimiz bir ruloda saklardık.  Genç Doğa Bilinci kiti isimlendirdi Elif.  Bayramın sonuna kadar içindekiler çoğalacaktı. Bunun yanında çanta, defter, toplama kutusu... ilham vermiş.  Çoklu zeka kategorilerini eski EGO kartlarda yazdık. "Birini çek ve bir oyun oluştur" oyunu oluşturduk. Müzik zekası oyunumuz - Gözünü kapat, sessizce dinle. Duyduğun seslerden birini taklit et; hangi ses olduğunu kim tahmin edebilir mi?

Elif annesinden öğrendiği bir atkuyruğu özelliği: kopart ve yeniden yerleştir. Genç Doğa Bilimci ilkeler arası 1. Merak, 2. Farket ve dene, 3. Hatadan korkmadan: taslakla başla ve geliştir.

Sadece tırmıkla göleti ne kadar temizlenir?  İçinde büyüyen yosun ve yüven kamışlar suda kayarak geldi.  Ne kadar biyokitle çıktı! Özellikle ince yeşil filamentli yosun ilginç. Üstü rengi kaybeder, beyazlaşır ise çoğu suda ağı oluşur.  Göletin çevresinde küpeçiçeği, nane, bolca yabani havuç ve artık çiçekli olan Echinops: Kirpi başı

Filamentler, bu ipince iplikler ne kadar yaşam barındırır.  Bu nimf (İngilizcesi "nymph") Odonata böcek grubundan bir kız böceği yavrusu.  Suda yaşama başlar. Etçil. 

Salatalık toplarken, yaprakların altında kim saklanır?  20 dakika önce kesrin bir ıslık sesi dikkatimizi çekti. Neydi? Sonra üstümüzden uçan bir şahini gördük. Viyadüğün üstündeni altından akrobasi yapıyor... İkinci şahin de vardı! Ne kadar uyumlu uçarak bizi hayran bıraktılar! Fotoğraf çekemedim, yerinde durmazlar. Bazen birlikte, yakından, bazen uzaklaşarak, mazmavı bulutsuz göğün hava akıntılarda kayıp sonunda batı yamaçlarda kayboldular. Salatalık toplamaya döndük... ve İnci tamamen gizlenmiş donuk birinin gözü farketti. Tavşan yavrusu mu?

Bayramın 3cü akşam, Ali bize mangal yaktı: mısır, kabak ve domates - tam vegan bir menü. Ateşe koymadan sosa bandırın: zeytin yağı, sarımsaki limon, tuz ve pul biber.

Pazar günü 30 sebze paketine gelen Ali ve İnci yanına Elif katıldı.  Bizler sebze toplarken, kendisi mutfakta çalıştı.  Ne ziyafet sundu bize! 

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam