565 ağaç, 320 asma

565 ağaç, 320 asma
08/04/2012

Dağlar kar lekeli; havalar sıcak.  Kulübe yanında meltem esiyorsa GüneşTepe’den uçurtma uçma kadar rüzgar var: toprağın yüzeyi ondan kuru.  Balaban Deresi hala delta kadar geniş, tarlalarda kollar kazmakta……..

Kukumav akşam kararınca ve sabah erken saatte Mandala’nın zirvesinde konup ötüyor; gece ise kulübenin çatısın içinden hareketlerini duyduk: yine yavruları çıkmış. (Gece arazide kaldık). Gündüz serçeler kulübenin çatısındaki ‘metroloji direği’n en üstte konmak için çırpınıyor; kaybeden serçe alt seviyesinde yetinir.  Bülbül mü öttü?  40cm uzun bir tavşan zirveye kaçtı.  Ayrı ayrı kaplumbağalar benden rahatsız oldu; çok yoğunlarmış.  Korkup kabuğu içinde bekleme fazla zamanları yokmus; hemen yola devam ettiler. Kurbağalar sesleniyor.  Kertenkeleler, kelebekler… havalar ısınınca hareket başladı.  İzleri doğa dedektivi bekliyor: yamaçta terk edilen bir yumurta kabuğun parçası; kayada 5cm uzunlukta bir dışkı.   Portakal kabuğundan kestiğim yıldızlar (ipe asılı) hemen arı çağırdı.  Büyük göletin çukuru susuzsa, giren su izleri var. Yıllardır su havuzumuz olan ilk göleti su tutuyor: kendiliğinden, naylon gerektirmeden – tam Tamera’in su peyzajcıların söylediği gibi.
Henüz fazla çiçek görmedim.  Veronica yanında, Altın yıldız (Gagea) ve minik 5 sarı taç yapraklı (Fumana?). “Mavi nevruz çiçeği var”mış yamaçlarda; fakat geçen sene gördüğüm yerinde yine göremedim. Sanatsal, ruhsal, lüzumsuz işler? Gölgeliği süsleme yaparken varolmak…   Güneşköy’ün anlamı ne, çabamızın bir izi kalır mı, ince iplikten asılan zarif tohumlar kadar yok olabilir mi?

15 ay önce arazimizin etrafını ölçen mühendisler TCDD Ankara Sivas Yüksek Hızlı Tren’e ilk adım atıyorlarmış.  Hat şimdi ‘kesinleşmiş’, ne kadar yazılı bilgi alamazsak.  Şimdi avukata rapor hazırlıyoruz. Görevim diktiğimiz ağaçları saymak: Çitlerde 278, meyve bağında 180, ve diğer yerlerde 117 ağaç, üzüm bağda 320 asma saydım. Doğal kendilerinden çıkan ağaçlar saymadım. Atila yer altı elektrik ve su tesisatlarini tespit ediyordu.

Gece serada uyudum, 20 derecede üşümedim.  Seranın cinlerinden tek elektronik ‘bip, bip, bip…’sesi çıkartan sayaç rahatsız etti uyku gelene kadar; sonra 9 saat uyudum.  Atila iyi ki beni arayıp çağırdın Cumartesi; belirsizlik motivasyonumu etkiledi.  TCDD’nin planları nedir, ne zaman ‘vurur’ araziye? Vizyonumuzu bulaştı.

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam