Hazırlık ve Beklentiler - Cenk

Hazırlık ve Beklentiler - Cenk
09/03/2020

CenkHazirlik Uzun ve meşakkatli bir vize sürecinin ardından artık hayal kurmaya ve ciddi bir hazırlık yapmaya başladım. Neler beklemeliyim önümde uzanan bu bir yıldan ya da neler üzerine düşünmeli ve hazırlık yapmalıyım? Sercan’la vakti zamanında yaptığımız konuşma başlangıç için ziyadesiyle yararlı oldu. Üzerine uzun uzadıya konuştuğumuz konu başlıklarından bazıları iletişim, gündelik hayat ve kişisel gelişimdi. Sercan Los Portales’in adı geçen bu hususlardaki zenginliğinden ve orada geçireceğim zamanda bu hususlar üzerinde ne kadar gelişebileceğimden bahsetti. Bana onların hayatı nasıl algıladıklarını görmeye çalışmamı ve adaptasyon sürecini önyargısız ve yeni konseptlere açık bir şekilde geçirmemi önerdi. Komünitenin temelinde yatan derin dinleme, şiddetsiz iletişim; ya da bizim Güneşköy’de söylediğimiz gibi Yürekten İletişim, ve dreamwork üzerine de bol bol sohbet etme fırsatımız oldu. Los Portales’teki insanlar için sağlıklı iletişim, kişisel gelişim ve rüyalar üzerine yapılan konuşmalar çevre bilincini geliştirmek kadar önemli bu nedenle Sercan’da hiç olmazsa günlük hayatta pratik ettikleri her şeye en azından bir şans vermemi söyledi. Lakin beni ikna etmesine gerek de yoktu, ben en başından beri bütün bu yenilikler için heyecanlıydım zaten. Eğer 12 aylığına bir yere yaşamaya gidiyorsam, hele ki bu yer bir eko-köyse, yeni hayat pratiklerine ve belki de çok tanıdık gelmeyen, ilk başta göz korkutucu olabilen birçok şeye  kucağımı açmalıyım diye düşünüyorum. Elbette deneyimleyeceğim her yeni şeyi hayatımın mihenk taşı olarak belirleyemem ancak her şeyi deneyip benim için hangilerinin en faydalı olduğunu görebilirim. 

Önyargıların böyle bir deneyimde en küçük yeri bile yok. Eğer öğrenmeye ve gelişmeye kendimi yeterince açar ve pozitif/yapıcı bir tutumla yaklaşırsam bilinmeyen olarak gördüğüm şeylere, belki de kendime yapabileceğim en büyük iyiliği yapmış olacağım. Bilinmeyenden korkmayı kendime yakıştıramam çünkü eninde sonunda her korkunun tanışık olmamaktan kaynaklı olduğunu biliyorum. 

Bu yazımı çok uzun tutmamaya karar verdim zira daha İspanya’ya bile gitmemişken kimsenin süslü cümlelerimden sıkılmasını istemem. Daha paylaşacak, öğrenecek çok şeyimiz var lakin bunların üzerine biraz da hikayenin diğer kısmına geçtiğimde, yani Los Portales’e adımımı nihayet attıktan sonra konuşmak isterim. En kısa zamanda tekrar hasbihal etmek dileğiyle…

Cenk Ceylan

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam