ODTÜ Bostanı’yla

ODTÜ Bostanı’yla
02/04/2017

Güneşköy’e giden araç dolu olunca ODTÜ Bostanın Kahvaltısına katıldım.  Kardeş grubuyla ortak noktalarımız çok, koşullar farklı olsa da: İmkanları sınırlıyse çok ziyaretçi yakından geçer: meraklı, gelip geçen, kompost bırakan, çöp atan, küreğe ihtiyaç olan…

Zengin lezzetli kahvaltıda doyurduk: katkılarım Yüzüncü Yıl pazarından sebze yanı sıra kompost için topladığım sebze atıkları (9.30’a kadar belediye bu kaynakları temizlermiş).  Sonra 18 kişilik çemberde 2 turda kim kimdi, ve katılma nedeni paylaştık.  Ortak bilgi ürettirsek, hem Bostan hem de Güneşköy’de faydalı olur.

İki ana çalışma ekibi oluşturdu: bahçedeki yükseltilmiş yataklarının temizliği, ve katıldığım Kompost grubu.  Hep istediğim bir çalışma spontane oluştu: 12-18 aydır çürümekte olan Bostan’ın kompostları ayıklarken neler çıkıyordu!

“Kompost Arkeolojisi” kaza kaza keşfettiklerimizi çektim.  Fotoğrafı bir farkındalık etkinliği:

Çürümeyen kaç farklı şey görebilirsiniz?  

Kaçı “olmazsa olmaz” dersiniz?

Bana en çarpıcı çay-kahve için hep kullandığımız “kağıt bardak”ın iskeleti – kağıdı çözüldükten sonra kelebek kanadından ince bir plastik hayaleti kalır…

Bunu fotoğrafta bulabilir misiniz?  

Bir de şu “ıslak mendiller“…

And a few other ideas:

  • learning Turkish while joining in at Bostan?
  • activities for all ages, including kids?
  • Insect-English? language practice focusing on mini-beasts and other natural wonders we often miss…

Time flew… I left at 14.00, missing the music and dance.  İyi ki varsınız!

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam