Kış koşulları

Kış koşulları
23/01/2018

Celal izinliyken sorumluluk bizde - İbrahim ile hayvanlara bakmaya gittik. Herkül Celal'i özlediğini belli. Tavuklar bizi (herkesi, yeter ki onlara yem verir mi?) görmekten mutlu. Hava kararana kadar hiç bir şekirde kümese koymak mümkün olmaz. Kimlikleri ayrı ayrı, istediğini yapar, korkan kaçar ama yine dener. İçgüdüzel tepki, hayatta kalmak... Tüm tavuklardan en farklı Halime: küçük paçalı kızıl. Diğerlerden kaçar, çoğunluktan uzak sakin olmak ister. Ona kıyak çektim, tek başına istediği kadar yem yemesi için kümesin kapısında girmek isteyen diğer tavukları 20 dakika kovdum, golcu gibi. Kümesi temizlerken, diğer meraklı türdaşlarını uzak tuttum. Soba yakmayı öğrendim - Kış çayı (biber tanesi, karanfil, meyan kökü, tarçın, zencefil, zerdeçal...) ve kestane sobanın sesinde. Su akmayınca şarteri açıp bir saat sonra kapatmak, tavuklara yem hazırlamak ve su açmak (şimdi göletlere gider), arazi gezerken çop toplamak artık alışkanlık.

Tavuklar daha mutlu yumurta sayısından belli. Sabah 19u, öğleden sonra 6 daha...

Akşam ilk kümeste taktığımız yeni folluklarda yerleştiler

Öksüzoğlan (Colchicum) çiçekleri yer yer çıktı. 2016 yılında doğu yamaşta açılan sekilerde 2 tanesi şans eresi yere yakın bulunduysa, yamaçlarda öbek öbek cicekleri açıldı.

Pazartesi öğlen yağmurlar başladı - tam İngiliz yağmuru, dinmez, koyu kalın bulutlar güneşki kapattı. Ancak halk BEREKET der, çünkü suyun değerini bilir. Kırıkkale'ye gidip marangoz Şerek Şimşek'e gittik bir kalemlik istemeye. Talaş, ahtapot parçaları, ilk kümese yeterli tünek çubuğu, yeni enteraktif oyunu ve karne hediyesi yanısıra hikayeleri, hayata bakışı, ve sürdürme inancı ile ayrıldık.

ODTÜ Okul Öncesi Öğretmenlik Bölümün üç öğrencinin Topluma Hizmet dersinin ürünlerden biri "Güneşköy Hatıra Çubukları". Bahar gelsin ki her yaştan ziyaretçilerle yaparız

Yağmur 10 saat yağınca etkiler olacak. Salı sabah dışarıda kalan badağın dibinde 2cm su birikti. Bereketinayarı olmalı, yoksa felakete doğru geçer. Doğuş’un silindiri toprak yolu düzenlemeye çıktı ancak bu kadar su dolu toprağı nasıl ezilir? Çanları her tarafı çamur kaplı: yaş ya da kurumuş, tüyleri, gagaları, ayakları… Tavuğa doğru koşan horoz önümden kayarak geçti! Tavukların alanı o kadar kaygan, buz pateni pisti gibiydi. Yolda giderken 2006-2008 Güneşköy'ün ilk sebze dağıtımı sorumlusu Talat'ın dükkanına ziyaret ettik. Güneşköy onun en sevdiği ortam olsada çocuk büyütmek için başka alanına girdi: şimdi Elmadağ'nın en güzel URBA giyim mağazası eşi ile yönetiyor. Insan isteyince yapar, müşteri alışkanlılarına dikkat edince! İlk akşam tavukları yatırdıktan sonra mahalleye ziyaret edip Fadime'nin çocuk ve torunlarıyla çay içtik. İbrahim Organik pazarından pek memnun olmadı bugün "Sömestr tatil olunca müşteriler Ankara dışına kaçtı!". Torunlar benden tuzluk istedi; benimki azcık farklı olunca “kahraman hikayeleri” oynadık. Ramazan'ı kaçırdık, yarın erken çalışacaktı diye ayrılmış. Elif'in ilk karnesi başka sefer kutlarız...

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam