Kapı Açmak

Kapı Açmak
22/08/2017

Kızılcahamam Milli Park’ında güneşi görmeden bir saat yürüyüşle başladık: serin sabahın neminde 400 miyon yıldır karada yaşayan likenlerin örnekleri yerlerde “Ankara’dan gelenler”in bıraktığı siyah poşetleri, rakı şişeleri ve bira kutuları arası. 8.30’da Soğuksu Otelinde Erasmus Plus gençlik projesine katılanlarla tanıştık: Düzenleyen Türkiye ve Yunanistan ortakları yanısıra İtalya, Romanya, Litvanya ve Polonya’dan gelen gençler “Don’t be afraid, Nature is our home” projesine doğayı sevdiklerini söylüyordu. Güneşköy’ü anlatmak üzere, yanımda bir aydır katılan gönüllümüz İbrahim ve Emrah geldi, AB destekli projeleri meraklı olduğu için.

Not: Eski Yunanca dilinde Eco=ev, yuva. Ekonomi = ev yönetimi. Ekoloji ise j… Ev+Konuşma/Araştırma/Mantığı/Fikir…

Birlikte hazırladığımız ppt sunumuzu özellikle az İngilizce bilenleri düşünerek bol fotoğraflı, az ve sade yazılı slaytlıydı. Nerede, ne zaman neler yapıldıği ile zorluklar ve öğrendiklerimizi anlattı. Bizden bir aktivite istendi; tanımadığım bir grubun ilgi alanları ve dil seviyesi için riskli bir deneme yaptım. “Engellilik ve Doğa” temalı seansı körler okulundaki çocuklara aldığım örnekleriyle böcek fobisi olanlarla kullandığımı gösterdim. Beğenildi… kimi çay molası boyunca gözleri kapalı olan arkadaşlara farklı böcek ellerine verdi.

Kapı açmak mı? 1. İbrahim’le Emrah AB Gençlik projeleri merak ediyordu. 2. Katılımcılardan bazılarla görüşmeye devam ederiz, kimi Güneşköy’e gelmek ister. 3. Ayrıca hotelde çalışan Ali öğrenmeye çok hevesli! Üniversite yeni kazandı ve tavsiye istiyor: ona da belki kapı açtık.

4. Ve de arabanın kapısı kendiliğinden – anahtar içerdeyken – kilitli kapanırsa? Bir usta dakikalarca uğraştı… ancak Skoda’nın bu modeli hiç izin vermedi “açmaaaaam!” direndi. Öğleden sonraki projenin etkinliğini (dağda yürüyüş! Ne güzel olurdu) kaçırıp, Ankara’ya dolmuşla döndük. Kısmetimiz oydu. İyi ki yedek anahtarı yerindeydi…

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam