Gözlem Arayış

Gözlem Arayış
06/11/2020

    SonPaketler Okan ile Çarşamba 14.00te vardığımızda sezonun son paketleri tamamlanıyordu.  Sera içinde, çünkü geceden beri yağmur yağıyordu.    

Solucan çadırında çalışmalar yoğun: torbalar dikmek, düzenlemek ve genel temizlik. Çuval dikme makinası hızlı çalışıyor, fabrikada olsa tavandan asılı olup çalışanın kolu rahatlar. 

Sulama göletin üstündeki kayaların üstüne çıkan dar bir geçiş var.  Üstte yine çöp topladık. Tohum topu oraya da serperiz.

Dik yamaçta oturulacak yerler var. Benimki güneye, karşımda Okan'ınki kuzeye bakıyor. Ozel yerler...

 Yabani bademleri döken kabuklardan neler olur?

Herkül, bu 48 saatte seninle iyi bağlandık.  Nerede güvende hissedersin, neler tehdit olur... söz olmadan anlaşmamız artıyor.

Brokoli olsun, Sinapis olsun sıcak öğlen saatlerde çiçekler vız vız seslerle dolu. Arılar, kelebekler, sinekler...

Bir ay önce elime hiç gelmezdi. Soğuk kanlı hayvanlar soğuk gece sonrası geç ısınan havada bu çekirgenin refleksleri çok kısıtlı. 

Karafatma değil, Carabidea ailesinden. Neslihan KOCATEPE ile Orhan MERGEN "Ankara İli Carabidae (Coleoptera) familyası türleri üzerinde faunistik araştırmalar" başlıklı 2004 tarihli yazısının başı:  Carabidae familyası içerdiği 40.000 tür ile Coleoptera takımının en büyük familyalarından biridir. Familyanın önemi türlerinin beslenme tercihi ile yakından ilgili olup, bazı türlerinin omnivor, bazı türlerinin fitofag olmasına karşın, çoğu türlerinin karnivor olmasıdır (Kromp, 1999). 

Mini-ekosistemin kuruluşu eskimiş, yere dökülen sığırkuyruğu sapıyla başlayıp, küçük parçaları toplayıp, suları tuttuğunda tohumlara filizlenme fırsatı verdi.  

Kırıkkale'de marangozmuz Şeref Şimşek'e ziyaret ettik.  Dönüşü sevdiğim Yaşihan-Bedesten yolundan, ormandan inerken viyadük Güneşköy'ün yerini çarpıcı şekilde işaretliyor.  

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam