Dolun ayın ışığında, güneş doğuşunda

Dolun ayın ışığında, güneş doğuşunda
13/07/2014

Tam dolunaydı, hiç tam karanlık olmadı bu gece.  Dışarıda Güneş’in ateşte piştiği yemekten sonra herkes yattığında gece yarısından önceGüneştepe’ye çıktım, sarımsı gölgelerde ayağım sağlam yere basa basa.  Ayışığında notlar yazabildim:

Son dolun ayımız mı? 12 sene sonra Hızlı Tren toprağı elimizden alıp silecek. Tecrübeler, anlayış, anılarımızı alamazlar. Başımızdaki ay neler gördü milyonlarca yıllarda?  Şu an dünyanın etrafına döne döne neler şahit oluyor – ruhu, aklı hafızası olsaydı…  Hafif meltem ara ara oksar, önümde vadiden gecenin sesleri.  Yumuşak havada, bitkiler kızartıcı sıcaklıkları arası dinleniyor; bazı  canlarsa gece gündüz devam cırcırcır… Köyde bir köpek havlıyor.  Tepe ardından parlak gecesinde bir baykuş sesleniyor.  Seradan kedilerden biri çığlık attı.  Çamiden yarınki iftar yemeği konusunda bir anons yapıldı.  Ayın sönük sarı ışığı yamaçlarını okşuyor, derinliksiz gölgeler ancak kaya çalı nesnelerin yerini işaretliyor.  Bunca yıl tanıdığım için sihirli durumda araziyi gözlemliyorum. Gökte az yıldız görünüyor, parlak ayına karşı.  Kuzeyde Kutup Yıldızın etrafı Kasiyope ve Büyük Ayı dönüyor. Yüksekten geçen bir uçak sesi geliyor, uyuyan yolcularını başka diyara götürürken.  0.00 geçti ki Çiftlik tarafından araç geldi.  Kapımızdan geçip iğdelerden geriye dönüp tam TCDDnin V10-9 direğin yanında durdu.  Motor keşildi, farlar sönüldü; belirsiz sesler…  Bu saatte kim gelir, arabayla?  Gizli operasyon olur mu?  Sonra daha güçlü motorlu büyük araç da geldi… on dakika konuşup kamyonet ayrıldı.  Ne oluyor yaz gecesı ortasında?  Cevap aşağıda!

Serada yattık ve gece saat 1.00de dolun ay seranın camlarından tam yatağımıza düşüyordu, sanki lamba açıktı (Fevzi ve Larisa’nın yatağı, sağolsunlar) üzerinde: güneş saatin gece versyonu – şu an yaz saatinde olduğumuz için gercek artronomik saati 1 saat geri 0.00dı: sera tam güneye bakıyor.

Son bir defa o zirvecikten güneşin doğuşunu izlemek için sabah fazla uyku almadan 5.45te kalktık ve Theresa ile yine Güneş Tepe’ye çıktık (daha erken kalksaydım daha yükseğe çıkacaktım, ama bu sefer böyle güzel oldu).  6.10da güneş henüz tepe ardında, mahalleden gelen sürüsü çanlı çanlı kayanın arkasından geliyordu… 15 dakika çekim yaptım – güneş başta uzaklara dokundu, ve bize geldi – gölgeler kısaltarak.  Tepe ardından güneşin parmakları batıdaki zirvelere dokunuyordu.  Mahalleden çan sesleri ve kaya yanından sabahın tozlarında koyunlar gelmeye başladı.  Uzaktan çoban ve sürüye bakan 2 köpek de seçiyordum.  Makinamı videoya geçip … 15 dakika çekimle kısaltan gölgelerinde seslerini de kaydettim.  Güneş’in seraya ilk dokunduğunda… sürü yanındaki yamaçlara kadar gelip dağılıyordu.

Çekimler: Mahalleden Güneşköy’ün girişine kadar yol kenarı https://vimeo.com/100739823
Güneş doğarken sürü ve kısaltan gölgeler:  …1.7GB videoyu internete yüklendiğimde paylaşılacak.
Yarımız 13 yaştan küçük.  Lucas’ın ilk ve Theresa’nın 2 sene sonra ilk ziyaretleri.  Abdullah, Güneş, Yaren ve Nehir’in yanına 12 yaşında Ahmet geldi. “Yardımcı oluyor” desek az. Küçük çocuklara o kadar özenle ilgileniyor, çay yapar, anahtar getir, su götür, … bu huzurlu vatandaş düşünür, ve düşündüklerini uygular    Lucas’la hemen anlaştılar, son ana dek ayrılmaz oldular.
Feyyaz motorla gelip katıldı Cumartesi. Karacahasan’dan Şahin fransızlarıyla gelecekti (Sonraki Çarşamba akşam tanıştık.  O Cumartesi akşam lavantaların sulama sorunuyla meşgul olmuşlar.)

Arazide ve tarlada kireçle beyazlatılan kaya yığınları TCDDnin istediği şeridi belirliyor… Seraya 1m yakın, tarımın büyük alanı, meyve ağaçların hemen hemen hepsi!!! gedibirir araziye makinalar girince…
Toprak yolu genişletilince kenardaki çitte ağaçlar da gider.

Gelirken Hisarköy’ü geçince yol çalışmalar ortada: yıllardır bozuk yüzeyli yolu ihtiyaçları olunca genişletiliyor makina ve kamyonlarca.  Biz varken çalışmalar azdı: pazar öğlen ancak motor sesleri başlıyordu.  Ramazan’ın Facebook’ta gördüğüm gibi mahalle önceki Blaban’ı geçen köprüde çalışma vardı.  Dönüşte yenisinden geçtiğimizde atında sular yeni yatağına alışıyor.  TCDDnin tehditi farkındalığımızı arttı; ilk öğrendiğimizden 3 buçuk sene geçti.  Şimdi hastamızı kaybedecek miyiz?  Doktorun prognozu alırız yakında.  Daha doğrusu cellat olur…

2 3 çilek serada vardı, Lucas’a verildi. Kahvaltıda Güneşköy’ün balı lezzetliydi; güneşte bırakılan peteklerin şekilleri bozuluyor ve başka canlıların eline geçiyor: örümceğe iyi yuva olur.   Ağaçlarda mahlepler olgun.  Laventamız çiçekli. toplama kutularda saklanan 30cm uzun yeşil mavi bir kertenkele.  Uveyikler yuvayı terk etmiş. Sera arkasındaki kayalı yamaçta yine parçalanan bir kaplumbağa kabuğu: sırtın ortasında net bir delik, sanki içeçek kutusun dilini çekerek açıldı.  Yırtıcı kuşu doyurunca, böcekler ve daha minik canlara bırakıldı.  Lukas’ın havuzu (leğen) içine giren örümcekler boğuldu – neden girdiler?  Karaçalıların altında yoğun otların içine giren kaplumbağa tunelleri belli.

Çiçekler:

Achillea nobilis – Çivan perçemi
Alyssum murale
Anagallis arvensis – Fare kulağı
Astragalus macrocephalus
Carduus nutans – Deve dikeni
Centaurea solstitialis – Zerdali dikeni
Cichorium intybus – mavi hindiba
Consolida regalis
Consolida ?helespontica – mor çiçek
Convolvulus arvensis – sarmaşık
Daucus carota – Yabani havuç
Dianthus ancyrensis – Karanfil
Echinops ritro – Topuz
Echinophora tournefortii – Çörtük / çöyür otu (Spiny cow parsley)
Eryngium bithynicum – çakır otu / Boğa dikeni (sapları mor)
Falcaria vulgaris – Kazayağı   (Y.havucun seyreği)
Fumana aciphylla (like tormentil)
Genista sessilifolia – boyacı katırtırnağı (Fr. jeunet)
Glaucum corniculatum – Boynuzlu gelincik
Globularia orientalis – Küre çiçeği
Heliotropium europaeum – bambul otu
Lactuca serriola – acı marul
Marrubium parviflorum – Küçük çiçekli boz ot  (longish white thyme like spike)
Medicago varia – yonca
Nigella ….. çörekotugillerden
Onoprodum acanthium – Eşek dikeni
Peucedanum palimbioides … endemik (Dereotu gibi)
Portulaca oleracea – yabani semiz otu
Reseda lutea – gerdanlık
Scabiosa micrantha – maya otu (beyaz)
Scabiosa ? – kenarları hafifçe mor maya otu
Scabious rotata
Senecio vernalis – kanarya otu
Salvia hypargeia – büyük ada çayı
Stachys annua – sarı bayraklı                                                                                                     Stachys cretica anatolica – kabazotu
Silene subconica – crumpled petalled campion
Sinapis arvensis – yabani hardal
Solanum nigrum – köpek üzümü
Tribulus terrestris – yıldız dikeni
Verbascum lasianthum – sıır kuyruğu
Vicia villosa – Burçak / efelek otu
Xeranthemum annuum – Yağmur çiçeği

ve de geniş açık sümbül, küçük pembe diken, yemyeşil yapraklı sarı diken, iğnelik gibi ve ?? mor çiçek??

CEVAP:   Gece ortasında sulama kanallarını açılınca, buharlama önlüyormış ve toprak suyu daha derine alır.

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam