Doğa ile Ektileşim

Doğa ile Ektileşim
25/11/2017

Nereden nereye… İtalya’da birlikte Doğa Koruma Merkezinin (DKM) eğitimine katılan 4 öğrenciyle yola çıktık.

Kayaş’tan geçerken kentsel dönüşümden yok edilen evlenden Güneşköy’ün Yelice komşulara modern hayat basıyor.

Evler benzerse, şehirde köyde hepsi “gelişmelerden” etkilendi. Yelice’nin hemen arkasında 9.viyadüğün tabliye aleti “çıktı”. Gökten inmemiş herhalde… Parça parça monte edildi (muhbir var).

Ana çalışmamız ilk iki terasta 3. ve 4.kompost yığını oluşturmak: tarlada kalan kurumuş sebze bitkileri topladık. En odumsu domates, ağır çözülür.

En hızlı kompost kabaktan; zaten şimdiden yarı erimiş. Fasülye daha uzun sürerse azot dolu. Katlar arası haftalarca topladığımız tavuk dışkısı ve koyun gübresi.

21.ci yüzyılda herkes mücadele ediyor, herkes ve herşeyle. Tavuklar bile insana alıştı, bizden faydalanıyor. Su kaptan değil, hortumdan içmek ister.

Kış geliyor. Gece don vuruyor. Bir sorun ÇÖZÜM arıyor: Tavukların yemi arpa. Daha iyi sindirim, daha az tüketim ve dışkı için fermante ediyorduk. Ancak dondan fermantasyon yapılmaz. Serada yapılsa? Çok uzak. Islatılmış yem her gün taşınmaz… Fikret ve ekibine kümes temizliği görevi aktardık: önemli ayrıntılar, ip uçları ve temel ilkeler. Bunlara estetiği de katmışsınız; ellerinize sağlık!

İbrahim ve Doğruk, yemekler için sağol! En acı biber tohumu bolca kullanmasaydınız daha fazla yerdik… Gölgelikten asılan “mobile” yağmurlardan ipi koptu: dışarıda, kızgın güneş, yağmur ve rüzgarda dayandı tam 3 ay. Bir zayıf noktadan tüm dengesi bozuldu. Tek bir parça kırıldı, tekrar dizilir…

DKMcilerler Parkur’u denedik: bitkiler (şekil, doku, tohum, koruma…), toprak ve taş çeşitliği, hayvan izleri, yuvalar, vs. Doğaya bakmazsak, ya da bakıp neleri fark edeceğimizi bilmezsek de, bizi beklemeden her zamanki gibi devam ediyor, milyonlarca yıldır sürdürdüğü alışkanlık ve yaklaşımlarlar. Bu delikler kimin? Doğanın inşaatcıların!

Kelebek fotoğrafı nasıl çekilir? Kasımın son cumartesinde sap sarı kelebek Sadece şantiyede değil, Hayatta genelde uygulanacak bir slogan, Google tarafından “Stand under load” “Don’t stand under your load” da olabilir… Tercih sizin.

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam