Çiğdem’in Doğayı Keşfetmek

Çiğdem’in Doğayı Keşfetmek
03/06/2017

Bugün Güneşköy’ün ikinci Doğayı Kesfetmek etkinliğine katılan 5.-8.ci sinif 25 öğrenci Çiğdem Derneği’nin AB Sivil Düşün destekli 4.Ankara Ekolojik Toplum ve Yaşan Günlerinin son günü için geldi. Otobüsüne bindiğimde “What is your name?” başlayarak, tüm katılımcıyla iyice bağlantı kurduk. Kimi İngilizce çok meraklı, kimi hayata açık.

Otobüste bol bilgi paylaştıktan sonra varınca çardakta oturup doğada davranış konuşarak giriş yaptıktan sonra 225m yürüyüşü yaptık: Her adım 20 000 000 yıl atlattık. Böyle doğanın gelişimlerini yaşadık. Yemek sonrası mevsimin canlıları konuştuk: hayvan veya bitki, canlı kalmak için neler yapar. Kaç gündür ilk güneşkli günde sıcak hava bunaldı. Ekibin yarısı dinlerken, enerjili gençlerle bir tepeye çıkıp Kanyon Yürüyüşü tamamladık. Arazide üç buçuk saat kalmak neler algılandı Feedback (geribildiri) kağıtlardan sonra öğrenecektim… çünkü ben arazide kalınca, işler vardı.

Bugün iki sürpriz oldu: Greenpeace gönüllüler güneş panelli araçla geldi yeni kampanya posteri hazırlamak için. Diğeri ise, genç katılımcılardan biri İlke, ailesi ile geldi. Küçükken hep gelirdi, bugün kardeşi Imge ile tanıştık. Araziye ne kadar seneler uzak kaldıysa, hemen tekrar bağlı olan İlke kardeşine güven verdi; hep gelmek istiyor.

Balaban Vadisinin jeolojisi hakkında emekli jeologtan bilgi aldım. Volkanik kayalardır. Okyanus tabanı değilmiş. Oluşturulduğu derinliğe bağlı mineral olur.: serpanti metamorfik değişim geçiren diyabaz. Yüzeye yakın oluşanlar hızlı soğuma geçince kristal olmanda soğar (en hızlı soğan yüzeyde, obsidyen oluşur). Kristal oluşumu için yavaç soğuma gerekir: derinlikte oluşanlar başınçla sıkıştırma taşı kristalleşir. Daha sertleştirir, taşıma güçü arttırır (örn. mermer, granit ve kireç taşı).

Kanyondaki koca serpantin kayaya baktık: volkanik diyabaz metamorfozdan serpantin – asbestle bağlantısı yokmuş. Yüzeydeki “yağlama”basınçla ezilme. Çatlaklar kalsitle dolu. Önünde beyaz Kalsyum karbonat: kireç taşı sertleşmemiş, zayıf “traverten”den selin güçü sağtarafa vururken, sol tarafı koruyor… traverten çözene kadar.

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam