Bahçemiz 2017

Bahçemiz 2017
06/06/2017

Bahçemiz 2017

Güneşköy

Topluluk Destekli Tarım

Topluluk Destekli Tarım-TDT uygulaması gıda üretimi ve tüketimi arasında doğrudan bağlantı kuran, çiftlik ve destekçi topluluk arasında karşılıklı bağlılığa dayalı bir ortaklıktır. Destekçiler genelde hasattan pay satın alarak, bazen de çiftlik işlerine yardımcı olarak çiftliğin yıllık işletme giderlerini karşılarlar. Karşılığında, çiftlik mümkün olan en sağlıklı ve taze mevsimlik ürünü temin eder. Güneşköy 2006-2015 yılları arasında TDT uygulamıştır.  Buna göre şehirdeki destekçiler sezonun başında çiftlikte yetiştirilecek ürünlerden satın alacağını belirterek ödeme yapar, Güneşköy de bir sezon boyunca bahçede yetişen sağlıklı ürünlerden haftada bir kutu içinde destekçilerine iletir.

Ödemeler:

İş Bankası ODTÜ Şubesi Hesabın adı: S.S.GÜNEŞKÖY ÇEVREKÜLTÜR
IBAN TR55 0006 4000 0014 2290 9413 80 hesabı

 

Güneşköy’ün 2017 Sezonu Doğal Ürün Listesi:

 • SEBZE: Domates çeşitleri, Biber çeşitleri, Salatalık, Kabak, Patates, Patlıcan, Fasulye, Semizotu, Mısır, Soğan
 • YEŞİLLİK: Kıvırcık, Maydanoz, Kuzu kulağı, Tere, Roka, Dere otu
 • MEYVE:  Karpuz, Kavun
 • KIŞLIK: Pırasa, Ispanak
 • SEZON SONU: Kurutulmuş domates ve sebze, Salça, Turşu

Ürünlerin size ulaştırılmasında “ekolojik ayak izimizi” küçük tutmayı hedefliyoruz. Bunun için Ankara içinde çok sayıda adrese dağıtım yapmak yerine ürününüzü teslim noktalarına getirip, sizlerin oradan teslim almanızı planlıyoruz. Bahçemizde yetiştirilen çeşitli sebzeler haftanın 2 günü taze taze toplanacak ve 2 değişik boyda kutu- küçük veya büyük – ürün dağıtım noktalarına bırakılacaktır. Güneşköy’de sebze üretimi Temmuz ayı başında başlayarak, zaman içinde miktarları artacak, don zamanına bağlı olarak, Kasım ayına kadar devam edecektir. Sezonun sonunda kurutulan ve işlenen ürünler paylaşılacaktır. Ürün teslim saati ilerde bildirilecektir. Küçük kutu ortalama 5 kg, büyük kutu ortalama 8 kg ürün içerecektir. TDT projesinin sezonluk ücreti küçük kutu için 550, büyük kutu için 850 TL olarak belirlenmiştir.

Bahçemiz 2017’de bu sene deneme üretimi yapacağımızdan kısıtlı sayıda destekçiye ürün sağlayabileceğiz.

İhtiyaçlarımızı netleştirdikten sonra Güneşköy çalışmalarına yardımcı olabileceklerini belirten kişilerle iletişime geçeceğiz.

Güneşköy’e hafta sonları kendiniz ya da çocuklarınızla gelebilmeniz onları da, bizleri de çok mutlu edecektir. 6 kişi yolcu alabilen aracımızda yer olduğunda bizim aracımızla, ya da kendi aracınızla birlikte Güneşköy’e gidebiliriz. Fikret Şimşek 0532 383 0022 ve Claire Özel 0535 277 1423 telefon numaralardan bilgi alabilirsiniz.

Bu yılki çalışmalarımızda edineceğimiz deneyimler ve motivasyonla ürünlerimizi gelecek yıllarda sizlerin istedikleriniz doğrultusunda sunabilmek dileğiyle.

Destekleriniz için çok teşekkürler

Sizi TDT projesine “Google Form” unu doldurarak katılmaya davet ediyoruz.

Google Form” doldurarak haftalık sebze dağıtımımıza gerekli bilgi verirsiniz

Güneşköy TDT ekibi

 

Dağıtım Noktaları:

Ayrancı isteyen 2 kişi daha aranıyor…

Yeni dağıtım noktası açılması için:
 1. aynı mahallede en az 5 alıcı
 2. belirtiniz belli bir nokta – yazın serin, 5-10 kutu yer olan, yeterli açık kalan.  Örneğin bir kantin, kreş, dernek, lokanta, dükkan… Ev de olabilir.

Ödemeler:

İş Bankası ODTÜ Şubesi Hesabın adı: S.S.GÜNEŞKÖY ÇEVREKÜLTÜR
IBAN TR55 0006 4000 0014 2290 9413 80 hesabına tek ödeme veya taksitli:

 

Eylül’den itibaren başlayanlar: KÜÇÜK KUTU: tek ödeme 450TL – kışlıklarla beraber sezonun sonuna kadar 5kg taze organik ürün evinize yakın getirilmesi.  BÜYÜK KUTU ise 750TL.

(Ağustos’tan itibaren başlayan üyeler:

 1. Tek ödeme (i. Küçük kutu: 500 TL, ii. Büyük kutu 800 TL)
 2. Üç taksit    (i.küçük kutu: toplam 550TL, ii. Büyük kutu toplam 850TL)

Temmuz’da başlayanlar için Tek ödeme (i. Küçük kutu: 550 TL, ii. Büyük kutu 850 TL), Üç taksit    (i.küçük kutu: toplam 600TL, ii. Büyük kutu toplam 900TL))

 

 SSS: Sorularınıza cevap
 1. İlk kutunuz ürün miktar ortalamanın altında olacaktır.  Sezon ilerledikçe miktar ve çeşitlilik artacaktır.  Ürün dağıtımı son baharda don vurana kadar devam eder; en son kurutulmuş sebze, salça, vs dağıtılacak.
 2. Dağıtımda kullanılan kutularınızı dağıtım noktanıza bırakırsanız, tekrar kullanılacaktır.
 3. Ankara’da olmadığınız zamanda adınıza gelen kutuyu belirlediğiniz birisine yapabiilirsiniz.
 4. Daha önce 9 sene ürettiğimiz organik sertifikalı sebze dağıtıldı.  2015 yılında başlayan TCDD viyadük şantiye çalışmalarından dolayı sertifika askıya alındıysa sebze üretimi aynı yöntemlerle devam ediyor: hiç kimyasal madde kullanmadan, doğal gübreli, organik sertifikalı tohum, vs.

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam