Bahar patlayinca…

Bahar patlayinca…
28/03/2010

1 saat ileriye gittik; kalkamayanlar çok güzel bir gün kaçırdı.

2 senedir araziye gelmeyen Avusturya’lı Theresa ve Çetin’le yola çıktık. Yolda ‘25 saat’ fırındakiler yokluğumu farketmişlermiş. (Yürekten İletişim ‘duygu ve ihtiyaç’ listemizi ilgi çekti. Geliştirilmeli. Anlamayan sorsun…).

Arazide İlke (4 yaşında) ve büyükleriyle gezdik, bulduklarımızı inceledik. ‘Bug jar’ (temel bir alet; birisi kavanoz kapağı yerine basit bir büyüteç üretse) içine bir çok örneğe baktık İlke’yle: ince bacaklı örümcek, benekli böcek, anten hareketleri (beyaz baston gibi kullanılır), tüylü dikenli tırtıl – hepsi sanata çağriyor.

Bir yamacı en büyük kayasından yeni isimlendirdik: ‘Tosbağa Yamacı / Tepesi’ ortadaki iki vadi arasında, sanki kocaman bir kaplumbağa yukarıya çıkıyor.

Gördüğümüz hayvan: şahin, tavşan (kocaman), 2 keklikten biri koşa koşa havaya uçtu; çok sayıda kertenkele, çeşitli kelebek, bir çok böcek …. Ve işimlerini bilmediğim kuşlar.

Sesler: Balaban tarafından kurbağa korosu, havada-ağaçta-tarlada farklı farlı kuş ötmeleri, traktör motorları, çalışan insane sesi

Bitkiler:

Ağaçlarda yaprakcık, çiçek patlıyor. Yabanı bademlerin pembe tomurcukları açmaya başladı. Güneş Tepe’nin yamaçlarda genç ardıçlar büyüyor.

Çit bitkileri ılgın , frenk üzümü, alıç, Bazı iğde kurulduysa bazılar çok gelişti. Dişbudak göklere uzadı. Batı sınırdaki akasyalardan bazıları artık sağlam ağaç oldu; herhalde bazıların toprağı zayıf kalmış. Kara çalı tohumu ekilince her toprakta tutmazmış. Arazinin kuzey yamaçları hala 17 ay once ektıklerımınden çıkmamış

Geçen senen Alper’in bahçesinde çilekler yayıldı, yanlarında dere otu vs çıkıyor.

İlk sarı gelincikler yanında sarı papatya, yabani menekşe (http://tr.wikipedia.org/wiki/Hercai_menek%C5%9Fe)ve not etmediğim saymadığım çiçek ortaya çıkıyor.

Çalışmalar iyice başladı: üzüm bağnın toprağı taze, taşlar toplandı, otlar ayıklandı;300 asma sağlam, 25 yenisi dikili, 75 daha olacak.

2 sene önce dikilen ağaçların budama ve aşı işleri başlatılmış. Kesilen dallardan çeşitli habitat yapabilir miyiz? Üzüm bağ da güzel temizlendi. Sinan ve yeni eleman Celal birlikte iyi çalışıyormuş.

Tamiratlar da olacak, bir kapı, bir çit … Çetin’le seranin inşaatın yerine baktığımızda rahatladım – Kasım’da diktiğimiz palamutlara gelmezmiş.

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam