Ayçiçekle Aspir

Ayçiçekle Aspir
27/07/2008

7.30’da Kebap2000’de buluştuk: sıcaklık fazla basmadan arazideydik. İlk görevim ‘ayçiçeklerinin yüzlerini kapatmak’ – geçen sene kuşlar bize pek çekirdek bırakmadı. Ama Sinan ve Ali Osman’a göre ‘Bu sene kuş yok’ muş. Yine de bir kaç çiçek bağladım; ilerde faydasını ölçeriz.

Bahçe artık yem yeşil. Özellikle Batı cephe bu sene yakıcı rüzgara karsı gelişmiş: ‘ayçiçek-mısır’ sırası sıkı ve en etkili. Çit bitkilerin büyümesiyle belli mesafeler artık koruma altında. Ve çitin dışındaki akazyaların çoğu tutmuş; henüz küçükler ama hızlı büyüyecekler.

Doğu tarafında yağ bitkilerin sarı çiçekleri önde: ayçiçek ve aspir. Arkada 14 ay önce diktiğimiz bağda ilk üzümler hala yeşil.

Herzaman bana tatmin edici ot temizleme işi yaptım: girişin sağındaki agaçlar arasındaki kavun-karpuz etrafını temiz… sonrada çıkan otlar çıkana kadar.

Yeni bir komşu sulama için bize başvurdu. Nezir’in bahçesi (geçen hafta 2 yeni organik sertifika alanlardan biri) ne yeşil, ne olgun. GüneşKöy kaç sene içinde ona benzeyecek?

Gelin, görün!

Ay Çekirdekleri kuştan korumak için kapattık

Sarı sarmaşık bitki kanser olarak bilinir Aspir tarlası

Sarı sarmaşık bitki kanser olarak bilinir Aspir tarlası

Rüzgar gösteren temel bir alet

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam