6 Çocuk ve Büyükleri

6 Çocuk ve Büyükleri
09/07/2017

8-9.7.2017 Dolu dolu 2 gün: Neler oldu madde madde anlatmak yerine İstediklerimiz ve Olanlarını arasındaki farkı karşılaştırırım. Ayakta kalırız, düştüğümüzde ayağa kalkarız.

Pazar günü gelenler geldi geldi… hep gelsin. Aracımızdan 6 kişi indi – kahvaltı sonrası görevlere geçti:çeşmeden 75l içme suyu, solucan ve marangozluk, mandala perdeleri, vişne toplanması, tavuk gölgesi…

Vişnelere gelen 2 yaşlarında ikizler ve 4 büyükleri, bir aile daha vişneye geldi.

Çekingenlik meyve toplarken erir. Yemeğe gittiğimizde başka bir aile; Burcu’nun ailesini hep duydum. Onlarla arazinin bir kaç yönü daha keşfettik. Örneğin sulama etkinliği.

Güneşköy’e gelmek hedefiyle aldım arabam işe yarıyor: Cumartesi Celal ile Ankara’da gelirken tüp ve meşhur Elmadağ gözleme aldık. Araba doluydu: köpeklere ekmek, yumurta kabı, 3 kova çay… Dönüşünde Ali ve İnci’yi aldım, GEN toplantısına gitmek için Pazartesi erken uçuyorlar.

Ramazan 15 sene önce çobanken doğayı keşfederdik birlikte. Ne istediğini konuşurduk; hayaller bulutlarda. Sen Ankara-Sivas viyadüğün inşaatında çalışırken, kızın okula başlayacak.

Patlıcanlardan yine böcek topladım: 2 hafta önce olumsuz görünen durum toparladı: daha az böcekvar çünkü onların da dönemi varmış. Bitklilerin çoğu toparladı, artık güneşten enerji kapan yaprakları yeterli güçlü ve bu böcekler ciddi bir zarar veremezmiş.

Kaldı patatestekiler – Çocuklara “Patates fabrikasına saldıranlar tavuk lokumu” olarak anlattık ve topladık. Eskisi kadar tombul larva kalmıyor. Yetişkin var – toprakta kalan kozalardan çıkar. İşte hayatın görünmezlerden bir örnek…

Tavuklara sağlam bir gölgelik yapıldı, ve 10 civciv merakla fiğ arası koşuyor. Patlangıç ağaçlı genişletilen alana henüz fazla gezme alışkanlığı gelişmedi.

Pazar gelenlerden bazılar TCDD şantiyesi ve zararından çok etkilendi. Bu iki gün çalışmalar çok yoğun ve gürültülüyse mesai sonrası ve özellikle gece farklı! Dolunayda gezmek büyüleyicidir. Bu da hayat gibi geçecek…

Adaçaylar iyi tuttu. Vişneler o kadar bol. 8kg toplamıştım Cumartesi. Pazar günü herkes farklı farklı yönlerde topladı.

Dondurulmuş, dondurması (Yumurta kabı kalıplı), komposto, … başka neler yapılabilir?

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam