1.Cemreye 7 Gün Kala

1.Cemreye 7 Gün Kala
13/02/2011

“Kar şart, hastalık yok eder” Bu İç Anadolu inancı neye dayanıyor? Hangi türler kar ve dondan yok olur?

Kar ancak kuzey yamaçlarda duruyor. Arazide çok az kaldı (kaya, çalının kuzey tarafında); 2 gün önce eriyen karların ‘bürükülmüş cilt’ izi toprağı ince ince çizdi. Selden farklı bir iz… doğa detektivin bileceği bir fark.

Derede sular hala bol akıyor, toprak iyice dolmuş olacak. Arazide üstten gelen su güzel ve (gündüz) sıcak akıyor. Kuyuda bir vana kırık, musluklar akmıyor.

Ispanak topladık, kuçuk ama lezzetli; roka bol. Tepeden koyun ziller duyduk. Ufukta bir köpeğin silueti; sürünün ilk koyunlar yukarıdan inmeye başlıyor. “Ramazaaaan” çağırdımda (babasıymış), bize el sağladı. Kasımda son pıtırakların yeri yeşilleniyor; buğday mı?

Aşağıdakı tarla tamamen düz – geçen sene taş ayırtmak için boş uğraşmışız, hepsi şimdi iyice karışılmış.

Bir kaç ay önce dizdiğimiz talaş ve saman balyaların altı çok nemli; büyümek isteyen tohumlara iyi gelir.

Arazinin doğu ucunda elmalar ve bademler canlı; bakım olsaydı ne kadar büyürdü? Toprak ne kadar izin verirdi?

Geçen seneden kurumuş bir sığır kuyrun Verbascum sert kara yaprakların altından bir ot, minik yeni bir sığır kuyruğu ve de diken yapraklarını çıkartıyor.

Çiçekler var: Öksüz oğlan yanında Sarı Yıldız Gagea villosa ve mavi Speedwell Veronica polita. Toprak seviyesinde yeşillik patlamaya hazır. Bazı bitki şimdiden erken başlıyor ki uzun büyüyenler güneşin ışığı kapatmadan fotosentez yapar.

1.cemre düşmeden ne kadar canlı var: sineklerin Vızzzz vızzz, kertenkeleler çok hızlı (ne diyorlar, hareketleri havanın sıcaklığa mı bağlı?), turuncu bir kelebek poz verdi, geniş antenli bir güve toprakta bir arayışta, kırmızı böcek hemen saklandı. Eski döşekten pamuk solucanların üstüne sıcak bir yorgan oluştu. Arı kovanı çıkartıldı; ana arı yaşıyor.

Arazide yer yer ota, çubuğa, dala bağlı uzun ince mavi naylonlar neydi? “3 gün boyunca ölçüm için geldiler”, “Kulübenin tam yerinden geçecek hızlı tren”, korkutucu sözlere karşı neler yapılır? Düşünürken anı yaşamak gerek, etrafımıza bakıp farkında olup değer vermek gerek.

Serada arka taş duvarı başlıyor: düz temel atıldı. Drenaj borusu alındığında, ve havalar izin verince yapılacak.

Giriş kapımız … kısa geldi. Hesapa aracının dönebilmesi unutuldu. Yinede ilk aşaması tamamlandı – güzel olacak.

Ramazan ziyarete geldi; Theresa onunla uzun görüşme yapabildi.

Köy İngilizcesi çalışması 3 kişi istedi. Ne kadar faydalı olur… görürüz!

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam