Etkinlikler

Korona Günlerinde Sürdürülebilir Sağlık
19/04/2020

Distopik bir romanın içindeymişcesine geçiyor günlerimiz. Salgın mücadelesinde aktif olarak yer aldığım şu günlerde, bu konuda elimden geleni yaptığımı hissetmek beni rahatlatıyor. Ancak etrafımda gittikçe yükselen panik beni salgından daha çok huzursuz ediyor. Bu konuda da bir şeyler yapma sorumluluğu hissediyorum.

Panik aslında bilinmezliğin sonucudur. Ne kadar bilmezsek o kadar korkarız. Korkarken akılcı düşünemez ve davranamayız. Oysa bu günlerde herkesin akılcı yaklaşımına ihtiyacımız var. Bir hekim olarak bu toplantıyı düzenleme amacım mevcut bilimsel verileri, tıp tarihi ve ekoloji perspektifinden kanıtlara dayandırarak yeniden yorumlamak.

Toplantı mevcut bilimsel verilerin kısa bir özeti ile başlayacaktır. Daha sonra ise güncel modellemeler ve tıp tarihi bilgilerini harmanlayarak önümüzdeki günlerde salgının seyri hususunda bilimsel otoriteler ve kendi görüşlerimi sunacağım. Sonrasında ise salgın sürecinde, virüsün hedef kitlesini tanımlayıp önümüzdeki günlerde hedef tahtasında olmamak için yapılması gerekenlerden ve sürdürülebilir bir sağlıklı yaşam modelinin nasıl olabileceğinden bahsederek toplantıyı bitireceğim.

Ben kimim?

2011 Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, 2016 Ankara Üniversitesi Deri ve Zührevi Hastalıklar ihtisasını tamamladım. 2019’dan beri Ordu Üniversitesi’nde Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim dalında akademisyen ve hekim olarak çalışıyorum. Deri kanserleri, dermatolojik cerrahi ve ekolojik hekimlik bilimsel ilgi alanlarım. Bunun dışında 2012’den beri Bartın ve Ordu’da bizzat permakültür uygulamaları yapıyorum. Toprak ve ekoloji ile ilgilenmeye başladığımdan beri hekim olarak yaklaşımım daha bütüncül bir perspektife evrildi.

Dr. Hilayda Karakök


Not: Katılım için kayıt zorunludur. Toplantı linki toplantıdan 30 dk önce e-posta yoluyla gönderilecektir.
Başvuru Formu: https://forms.gle/kihKJTBgULK8o7Gb7 

Daha fazla bilgi için:
info@guneskoy.org.tr  

Konuşmacı Hakkında:
https://kartanesi.home.blog/ 

Diğer Etkinlikler
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et