Sorulara cevap

8 Mayıs 2018

Sayın Bahçemiz-2018 Projesi Destekcisi

Güneşköy Kooperatifinin kuruluş amaçlarından biri de sağlıklı besin üretiminin yaygınlaştırılması ve bunun için toplumda bir farkındalık yaratmaktır. Güneşköy Kooperatifi bu amaçla tarımsal üretimi toplumsal bir projeye dönüştürerek 2005 yılından beri Bahçemiz projesi ile sağlıklı besini siz proje destekçilerine aracısız olarak ulaştırmaktadır. Bahçemiz projesi üretici ile türetici (üretimi destekleyerek hizmeti türetenler) arasındaki bir ön anlaşma ile yapılmaktadır. Ön başvuru ve ön ödeme ile bu zahmetli hizmetin planlanması ve gerçekleştirilmesi mümkün olabilmektedir.

Ankara-Sivas Hızlı Tren Projesi nedeni ile ara verdiğimiz üretime 2017 yılında tekrar başladık. Geçen yıl 67 üyemiz Güneşköy Bahçemiz projesini destekledi ve bol taze sebze çeşidi, kurutulmuş veya işlenmiş (turşu, salça, sirke, reçel vb) sağlıklı ürünlerle beslendiler.

Geçen yıl Bahçemiz-2017 projesinde sigortalı olarak tam yıl çalışan bir elemanımızın yanı sıra üretimin yoğun olduğu dönemde bir de yardımcı eleman çalıştırdık. Üretimin planlanması, fidelerin ekilmesi, bakımı, ürünlerin hasat edilmesi, kayıtların tutulması, işlenmesi, şehre taşınması ve dağıtılmasında Güneşköy Kooperatifi üyelerinden küçük bir grup ve gönüllüler Bahçemiz-2017 projesine karşılıksız destek oldular. Ancak bu yoğun emeğe rağmen siz destekçilerimizin katkıları giderlerimizi karşılamadı. Bahçemiz projesinden 37.500 TL, yan gelirlerle birlikte toplam 43.000 TL girdimiz oldu. Yıllık giderimiz ise 60.000 TL'yi buldu.

Bahçemiz-2017 projesinde haftalık ortalama 4-5 kg ürün planlamıştık. Sezonluk peşin ücret 550 TL olmuştu. Sezon sonunda ortalama 5 kg ürün dağıtmış olduk. Üretim Temmuz-Kasım ayları arasında yapılmıştı. Bu yıl Bahçemiz projesinin ekim alanını arttırdık. 10-12 dekar arazimizde ekim, dikim işleri başladı. Bahçemiz-2018 projesinin sürdürülebilirliği için ortalama 7 kg ürün için 1000 TL'lık bir bedel belirledik. Bu yıl sezonu daha uzun tutmaya çalışacağız. Hedefimiz üretim sezonunu 1 ay daha uzatabilmek.

Bahçemiz Projesi bir Topluluk Destekli Tarım projesi olduğu için siz destekçilerimizin katkı ve önerilerine açığız. Geri bildirimlerinizi her zaman bekleriz. Desteklerinizi 2018'de sürdüreceğinizi ve hatta  çevrenizdekilere duyurup onların da katılmalarını sağlıyacağınızı ümit ediyoruz. Böylece biz de sizlerin sağlıklı beslenmesine katkı yapmayı sürdürebilir, kırsalda yeni iş olanakları yaratıp, sürdürülebilir tarımsal üretimin yaygınlaştırabilmesine katkı koyabiliriz.

** "Haftada bir kutu fazla gelir" ise, bir arkadaşla paylaşın.  Herkesin ismi ve cep telefon numaralarını bildirin - onları Whatsapp gruplara ekleniri.  Ancak sadece biriniz kaydolur!  Daha fazla kaydolursa, birer kutu ödeme yaparsınız.

 İlginize teşekkür ederiz.

Güneşköy Kooperatifi Bahçemiz Projesi Ekibi adına

Ali Gökmen

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam