"Bahçemiz"

Bahçemiz projesi 15 sene sürdürdük... 

Güneşköy’ün taşlık ve hiç tarım yapılmamış arazisi 2002 - 2004 yılları arasında düzenlenmiş ve tarıma uygun hale getirilmiştir. Sulama için komşumuz Ekrem ve Saadet Yağcı’nın bahçesine sondaj kuyusu açılmış, orta-gerilim trafosu kurulmuş,yeraltı suyu arazinin yüksek bir yerinde kurulan gölete pompalanmıştır. Su, alt yükseltide kurulan bahçeye damla sulama boruları ile ulaştırılmaktadır. Sulama suyu ihtiyacı olan komşularımızla da paylaşılmaktadır.

Güneşköy Kooperatifi, 2005 yılından bu yana Topluluk Destekli Tarım (TDT) yapmaktadır. 2005-2014 yılları arasında organik sertifikalı sebze üretilmiştir. İç Anadolu’nun karasal iklim koşullarında temmuz-kasım ayları arasında üretilen 20-25 çeşit ürün Ankara’dan projeye destek olan ailelere her hafta bir kutu içinde adreslerine ulaştırılmıştır. Bu süreçte, Ankara’dan her yıl 60-80 aile sağlıklı ürünlerle beslenmiştir. Sebze üretiminde Hisarköy’lü çiftçiler sigortalı olarak çalıştırılmıştır. Üretim tekniği ve pazarlama yöntemlerinde deneyim kazanan komşularımız daha sonra kendi organik sertifikalı ürünlerini, Ankara’da Çankaya Belediyesinin Ayrancı ve Çayyolu organik pazarlarında satmaktadır.

Güneşköy Kooperatifi, Sivas-Ankara Hızlı Tren Projesi’nin başlaması ile organik üretime bir süre ara vermiştir. 2017 yılında Topluluk Destekli Tarım projesi tekrar başlatılmıştır. Önceki yıllardan farklı olarak dağıtım semt bazında belirlenen bir yere bırakılmakta, proje destekçileri sebze kutularını bu dağıtım noktalarından almaktadır.

2010, 6.cı sezonumuzdan bir video