Vişne bolluğu

Vişne bolluğu
17/06/2018

Inci_kiraz O kadar vişne var bu sene, topla topla bitmez gibi... Yağmurların katkısı kesinlikle var.  

Başka gözlem: Leptinotarsa decemlineata (Kolorado böceği, Patates böceği) var ancak uğur böceğinden daha az.  Tavuklara fazla lokum yok bu sene.  

Nezir ile Vedat çaya geldi. Sohbetler arası yerel ifadelerden "kırçı" ve "bulgur" dolunun daha küçük boyutları belirler - Kırçı bamya tohumun boyutunda mesela. Lahana için Kelem, Havuç ise Elmadağ'da Keşir, HisarKöy'ünde Sarlık iken, tabi ki Patates KUMPİR oluyor. Ve bazı kelimenin kökleri: "Anadut" (Ekin demetlerini arabaya koymaya ve harmanı aktarmaya yarıyan, üç, dört, beş, yedi çatallı olabilen, uzun saplı aygıt, dirgen, yaba) harmanda bir gencin (arabada duran) annesine söylediğinden kaynaklandı söylediler. TDK ise Rumcasından geldiğini yazıyor. "Anadolu" içinse başka bir hikaye... Yabancı bir kaynağa göre OrtaÇağı Latincesinde "şafakta doğma" anlamından gelirmiş http://www.dictionary.com/browse/anatolia

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam