Selden sonra

Selden sonra
13/06/2010

Ankara’dan yoğun yağmurda yola çıktık.  Bir hafta içinde Balaban Vadisi nasıl değişti; yollarda dallar, toprak, kaya ve yepyeni çukur.  Çiftlik Mahallesi’nden yavaş ve tedbirli geçtik, arazi yanına gelene kadar.  Çamurlardan geri dönmek zorunda kaldık… Yanımızda görme engelli Seher çamurlu yoldan nasıl geçer? Yuvarlanan baston uçu çamurdan tıkandığında başka alternatif var: kelimeyle yönlenndirmek karışık, en etkin el omuzda takibi.

Celal (arazide kalan çalış-k-an) izinli; arazide Sinan Perşembe dünki yağmurları ve doluyu anlattı. Köyde bir çok arazi zarar görmuş. Araziyi gezdim: yamaçta olduğumuzdan fazla selden etilenen ekili yer yoktu – dereye yakın olan tarlaların bitkilerin su ve selin getirdiği mırık (ince çamur) altında. Yükseltilmiş yataklardaki damla sulama borulardan bir kaçı kaymış. En ağir hasar – ilk yıllarda gördüğümüz gibi – arazi arkasindaki orta vadilerden indi. Bazı yerlede selin kazdığı su yolları toprağı derin kesti; başka yerde erozyon getirdiği topraklar bitkileri kapattı. 2004’te kazılan kanalı geçebilmek için Mart 2009’da yaptığımız toprak ‘köprü’nün izi kalmadı: kayalar ve toprağı yukarıdan güçlü kuvveti temizledi!

Göletler yağmurdan doldurmadı ama kenarları erozyondan etkilendi. Arazinin orta bölümünde, Aralık 2008’de açılan hendeği iyice doldu – arkasından gelen topraklar yarısını kapattı.

Kulübenin yanındaki gölgeliğin bir tarafı tam açıldı. Yine de serçe yuvasında bir yavru hala sığınıyordu; nasıl korkmuş olmalı. Solucan evinin kapısı sudan fazla şişirimiş açılmazdı. Celal ve Sinan organik atıklar ayrı birikiyor: solucanlar artık aç kalmaz. Kurutulmuş çilekler çelişkili: kimi sever, kimi çileklere yazık ziyan oldu. Güneş ocaklar fırtınada zedelendi.

Her taraf fazla suluyken, üstten gelen içme suyu kesildi; boru çamurla tıkandı mı?

Deponun sıvası ıslanıp yer yer döküldü. Mandalanın sıvası acil yapılması gerek; doğu cephesinde saman görünmeye başladı. 3 sene önceden kalan saman balyaları çürüyor; kerğiç yapmak için ancak yetti. İlke samanlarda ‘yumurda’ gördü. Sümüklü, ama böcek değil. Büyüteçte Coprinus türünden olduğunu gördüm.

Kalabalıktık: Dün – Cumartesi – Theresa Seher’le ben, sonra Ömür (arazide arabasında kalmış. Yine Seda’larda kaldık. Çocuklar bize alıştı, yabancılık eriyor. Sabah Kiraz (Theresa) Rukiye ile malları çobana götürdü ?güdermeye …). Günü birlik gelenler İlke ve büyükleri, Alper ve 4 arkadaş

Ömür’le sohbetimizde geçmişte verilen bazı karar neden böyle verildi konuştuk. Şimdiden bakınca hangileri farklı, hangileri daha hızlı verebilirdik? Neyi bilmeye ihtiyacımız olurdu?

Dün toprak yolundan çamurdan geçemezdi; Ömür’ün Jeep’i her taraf çamurlu. 24 saat içinde toprak suları emip, üstü çatlamaya başladi. Bugün arabalar hiç sorun yaşamadan direkt araziye geldi. Önceki günün sorunları buharla uçmuş. Araziyi anlamak için günü birlik ziyareti yetmez.

DONDURMACI: Elmadağ Emniyet aşağısı (4. dükkan) Bir Tat Dondurmacısı Niğdeli Abdullah Ustanın dondurmalarını öneriyoruz: Mart-Kasım aylarda her gün gece 1’e kadar açık. 0531 345 3985   Kendisi her gün Hasanoğlan Çiftliğinden 50kg sütten taze dondurma yapıyor.  Çok lezzetli,neden bu kadar mütevaziler?

Köy sözlüğü:

o Çinti = geniş pantolon, şalvar gibi…

o Güdermek = ….

o Kiraz = Theresa

o Mırık = milli su, selden gelen ince kumlu toprak

o Tiz = tez, hızlı

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam