Bağlantı – Olasılık

Bağlantı – Olasılık
11/07/2010

Akşam 6da araziye gelince hava hala sıcak.

Kerpiç sıvalar tamam: Mandala yeni bitirilmiş yaş kerpicin düzgün kahverenkli sağlam duruyor. Diğer sıvalar da yapılmış. 2 3 yerde hala uçmamış kuş yavrular için delikler bırakıldı; yuvalar boş olunca sıva kapatılacak. (Elmadağ’lı Ertuğrul Osmanlıların kuş evleri anımsadı. Soner Oruç’un yazısına bakın Seranın inşaatı başlamadan önce haledebildiler. İnşaata giden yeni yol tamamen otlandı, yemyeşil. Çakılla sağlamlastırılmalı, fakat zamanla yine doğa kazanır

Alper’in bahçesinde hala çilek var, reyhanoldu – salataya hem renk hem tat verir, Iran’lı usulü. Kişniş 60cmlik çiçekli, hardal tohumlu… Yukarıda ilk kompost yerinde kabaklar kendilerinden dev olmuş. Hava kararana kadar domates-biberden ot aldım. Sesinden yine düğünlü köye giderken arabanın ışıklarında yolda kurbağa ve köpekcik ezmemek için yavaşladım. Orası onların; misafir biziz.

Başka kim geldi: Cumartesı aksam Alper ve Çiğdem gelip bahçede çalıştılar. Masada turuncu kadife çiçeği bıraktılar güneş gibi.

Pazar günü Çetin Yılmaz Ateş’i getirip GünSera’nın inşaatı çalıştılar. Gelirken Ekmekname fırınından hamur alıp, güneş fırınında ekmek pişirdik.

Atila iki arkadaşla geldi. Ertuğrul Elmadağ’lı, doğa hakkında ilgili. Kerpiç cilası, Osmanlı’da kuş evleri ve pet şişe yerine testi fikirleri paylaştı.

Köyde düğüne gidecektim – yeri belli müzik, silah ve havai fişeklerden. Ancak Seda’nın komşulara kadar gettim. Hep merak ettiğim yenilenmiş güzel bir ev, Selami’nin annesininmiş. Sohbette “sizden önce orası meramız…”, üzüldüm. Keşke o günlerde bağlantı kullanabilseydik. Ama tarih böyle. Çoğu zaman dersi sonra alırız. Bağlantı kurana kadar anlaşmazlıktan direnç veya mesafe; bağlantı kurmak için oturup paylaşmak, biraz kolaylaştırıcı Origami’nin de etkisi olur.

Bağımsız arabayla gelebilmek özgürlük; destek araçı da olur. Her araç gerecin kullanımı gibi, kullanıcının elinde, davranış ve tercihlere bağlı…

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam