Faydalı

 1. Linkler
 2. Engelsiz arazi: Herkes doğadan çok şey kazanabilir: temiz hava, toprak, hayvanlar, mevsimler, vs…  Engelli kişiler faaliyetlerin çoğuna katılabilir.  Kimin kısıtlamasına göre katılabilmek için bazen farklı ayarlamalar gerekebilir.   “Yapamadıklarıma bakma: yapabildiklerimi gör”: görme engelli birisi arazide rahat gezebilir eger patikaların kenarları belli ise.
 3. Köy sözlüğü
 4. Kerpiç cilası: Kerpiç korumak için, koyun postuyla çilalanır.  Tüylu tarafı ıslakken yünün ?lanolini sağlam bir tabaka oluşturur.  Elmadağ yöresinde seki denilen kerpiç oturak için dümdüz sert bir yüz koyun postuyla yapılır.
 5. Arazide ilk yardım:  Böcek sokma: Yılan/ akrep/ arı… zehirlerin yapısını bozan amonyak hızlı soğutucu olduğundan ısıyı çeker ve serinletir.
 6. Sivri sinek tuzağı
 7. Çoraptan diken çıkartmak: Eskimiş diş fırcalarınızı atmayın.  Onlarca diken çoraptan çıktartmak: eski bir diş fırçasıyla çoğu atılır. Kalanlar parmak uçlara kalır.
 8. Kıymık kolay çıkartmak: kıymığın deriye girdiği noktası açıkken (gerekirse bir iğne ucuyla hafifçe açılır) bir damla zeytin yağ: 10 dakika sonra az basınca kıymık kaymak gibi çıkar
 9. Güveye karşı naftaline alternatif: Güve koku sevmez, ne olursa olsun. Özellikle sabun kokusunu hiç sevmez, aile kuramaz, yaşayamaz o ortamda.  Yeni sabunları plastik kılıfından çıkarın, yün kazakların arasına koyun. Çekmece başına bir veya iki kalıp sabun yeter.

  3-4 ay sonra kokuları azalır, bu sabunları banyoya alın, orada kullanın, yenilerini çekmecelere koyun.