GünSera

Diğer seralardan farkı nelerdir?

Güneş serası, Türkiye’de bir ilk olup, iç Anadolu soğuk iklimi için geliştirilen yeni bir sera modelidir. Güneşköy’de gerçekleştirilmekte olan Sera, On kadar Güneş Sisteminin bir arada kullanılmasıyla oluşturulmuştur.
GÜNSERA da birçok konu Türkiye’de ilk defa ele alınmakta ve denenmektedir.

1. ÖZGÜN GÜNEŞ SERASI MİMARİSİ: Türkiye’de ,ilk defa denenmektedir. Yapılan deneme çalışmaları ile iyi sonuçlar alındığı takdirde, İç Anadolu iklimine uygun, bütün köylerde uygulanabilir, ekonomik güneş enerjili bir Mimari sera modeli elde edilecektir.

2. GÜNEŞ KUTUSU: Türkiye ve dünyada ilk defa “Güneşle sera ısıtması ve kurutma sistemi” bir arada yeni bir sistem olarak geliştirilmiştir. Güneş kutusu, 75 m2 büyüklüğünde olup, kışın sera ısıtması ve yazın güneşle kurutma sistemi olarak işlev görmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Başarılı olduğu takdirde, geliştirilen GÜNEŞ KUTUSU MODELİ, tarımda ve kırsal alanda, evlerde ve seralarda kullanılmak üzere yaygın üretilebilecektir.

3. GÜNEŞ PANOSU: Güneş panosu da yine ilk defa uygulanan bir modellidir. Genellikle seralarda, sadece bitkiler üzerine gelen Güneş enerjisinden yararlanılmaktadır. Güneş panosu ile, sabah ve akşam saatlerinde yatık gelen güneş enerjisi, pano yardımı ile bitkiler yansıtılması planlanmıştır. Zaman içinde performansı geliştirilmesi düşünülen özel bir projedir.

4. YERALTI TERMAL GÜNEŞ ENERJİSİ DEPOSU: Bu modelde Türkiye’de ilk defa bir serada gerçekleştirilmektedir: Ölçüm sonuçları başarılı olduğu taktirde, geniş bir uygulama alanı vardır. Tarımsal işletmelerde, seralarda ve her türlü kırsal binada kullanılabilecektir.

5. GÜNEŞ ELEKTRİĞİ: Bir seranın bütün elektrik ihtiyacı güneşten elde edilen elektrikle karşılanması için özgün model geliştirilmiştir. Ölçümlerde iyi sonuç alınırsa bütün sera sistemlerinde uygulanabilir.

6. GÜNEŞLE SULAMA SİSTEMİ: Güneş enerjisi ile sulama sistemi gerçekleştirilmiştir. Bu sistemde başarı performanslarına bağlı olarak bütün seralarda kullanılabilir.

7. GÜNEŞLE AYDINLATMA SİSTEMİ: Türkiye’de ilk defa, GÜNSERADA, Güneşle aydınlatma sistemi denemeleri başlatılmıştır. Seracılık açısından önemli bir gelişme olarak kabul edilmelidir.

8. GUNEŞ OTOMASYON SİSTEMİ: Yine ilk defa, Güneş enerjisi ile sera otomasyon sistemi kurulmakta ve denemeler başlatılmaktadır.

9. GÜNEŞ CAMLARI: Yine Türkiye’de ilk defa bir serada, Güneş camları kullanımı uygulanmakta ve denemelere başlanmaktadır.

10. GÜNEŞ PİŞİRME SİSTEMLERİ: Yine ilk defa bir serada, Güneşle pişirme ve ekolojik yemek yapma imkanı hazırlanmaktadır.

(Ref: Tarım Bakanlığı, Günsera Raporu 4 den alıntı)

Çetin Göksu